Työkaverin tavat ärsyttää
Rasittavaa, kun avokonttorissa viereinen työkaveri pitää jatkuvasti häiritseviä pieniä ääniä. Mässyttää purkkaa monta tuntia putkeen, käy välissä röökillä ja ei kun taas uutta purkkaa putkeen. MITEN sitä purkkaa ei voi normaalisti syödä, vaan pitää mäklätä suu auki niin että kuuluu ihan hirveä mässytys koko ajan?! Tulen hulluksi! Täällä on muuten niin hiljaista, ettei juuri muita ääniä kuulu. Jos ei purkan mässytystä, niin sitten sama ihminen rapistelee ja mussuttaa jotain syötävää. Ja hakkaa tietokoneen hiirellä kovaäänisesti eikä voi käyttää hiirimattoa. Ei kenenkään muun hiirenkäytöstä kuulu mitään ääntä.. Jopa silloin kun on poissa työpisteeltään aiheuttaa ääntä, sillä jättää radion kuulokkeistaan soimaan ja musiikki on niin kovalla että kuulen sen.. ja sitten sekin vielä että käy ainakin kerran tunnissa röökillä ja tulee ihan hirveän hajuisena takaisin. Ei varmaan ymmärrä miltä se ei-tupakoijan nenään haisee.
Muuten ihan mukava ihminen eikä varmaan tajua häiritsevänsä. Miten tälläisestä nyt voisi edes sanoa kun on noin pieniä juttuja :( Mun on istuttava suurimman osan päivästä kuulokkeet päässä ton takia, en pysty keskittyyn töihin kun kuulen vaan purkan mässytyksen. Haluaisin välillä olla ilmankin nappeja korvissa..
Kommentit (4)
Ala piereskelemään. Loppuu siltä syöminen.
Mutta miten tommosesta oikein voi sanoa? En voi kieltää häneltä tupakointia tai purkan/eväiden syöntiä :D Enkä oikein voi sanoa "söisitkö purkkaa normaalisti, kiitos" tai "eiköhän se kaksi tuntia jo riitä sen purkan kanssa", kuulostaisin kunnon kyylältä varmaan. Hiirestä kerran kysyinkin, että eikö se toimi kunnolla ja että hiirimatto voisi auttaa liikuttelussa, mutta hän vaan vastasi että toimii. Ap
Ähä paska. Siitäs sait.