Kuinka monta kiloa teillä on kinkkua vielä jäljellä?
Olipa kerran 10 kilon kinkku. Nyt siitä on jäljellä enää luu. Onneksi tuolta kyökistä kantautuu jo uuden (hiukan pienemmän) kinkun tuoksu, jota isäntä paistaa siihen perinteiseen tapaan...nams.
Mites teidän kinkkuilut? Vieläkö on ekaa jäljellä vai ollaanko jo toisella kierroksella?
Kommentit (29)
Loput annettiin koirille. Eli nolla.
Alle kolmen kilon kinkusta rippeet jäljellä eli loistavaa, ei tarvitse pakastaa. En pidä kinkun rääppiäisistä missään ruuassa.
0 kg.
Ei ollut mitään jouluruokia näin opiskelijana. Vanhemmille ei päässyt syömään kun ei ollut rahaa ees matkoihin. Sellainen joulu...
Intialaista kanakormaa syötiin meillä joulupöydässä. Tehtiin luomulihasta, että tuli suussa sulavan herkullista ja kaikki varmasti meni.
Muutama kilo. Meillä oli kaksi 11 kg kinkkua, 26 syöjää.
Vaihdoin kaksi kiloa kinkkurullan jämiä alakerran pizzeriassa yhteen tonnikalapizzaan. On nääs darra.
3 kilon kinkku. Ensimmäistä kertaa taidamme päästä melkein loppuun kun tänään teen vielä voileivän. Liput roskiin.
Kinkusta söi 9+4 henkeä
7kg kinkusta laitoin potkan ja vähän lihaa pakastimeen heti kun jäähtyi. Syötäväksi jäin n. 5kg ja siitä on vielä noin puolet jäljellä.
11kg kinkku, luuta pitkin vuoleskellaan jo. Ehkä siitä veilä vajaa puoli kiloa irtoaa.
Kunnon bessetwissereitä täällä taas. Jos 11 kilon kinkun laittaa uuniin, siitä sulaa nesteitä 2 kiloa. Eli tuskin kellään on syötynä 11 kiloa kinkkua. Meillä oli kalkkuna.
Luomukinkku meni jo aattona, mutta tavallista on jäljellä yli puolet.
Meidän viisihenkinen perhe osti viiden kilon kinkun. En tiedä paljonko kinkku kuihtui uunissa, mutta sitä on vielä reilusti yli puolet jäljellä. En aio syödä kinkkua enää yhtään, koska aloitin laihdutuskuurin tänään. Muu perhe ei välitä kinkusta, vaan syö ennemmin kalaruokia. Täytynee tehdä pakkaseen kinkkupusseja.
En oikein ymmärrä, miksi kinkkua pidetään suurena juhlaruokana. Monessako hienossa ravintolassa on esim kinkkua tarjolla tai ylipäätään sianlihaa a la carte. Mielestäni ulkofile olisi paljon juhlavampi ruoka.
Kinkkuhan on aivan jämälihaa. Siitä tehdään leikettä, nötköttiä ja kinkkusuikaletta K-menu-sarjaan.
Meillä oli ibericoporsaan ilmakuivattua kinkkua ja parmankinkkua. Niitä arvostamme. Aivan erimaata.
Eilen loppui, oli sellainen pieni luomukinkku. Minä söin suurimman osan, mies loput. Tammikuu onkin tämän jälkeen Lihaton Tammikuu. Vegaanina mennään ainakin kuukausi, tuli sen verran lihaa vedeltyä napaan.
Ostimme vain sen verran mitä söimme aattona ja joulupäivän brunssilla. Satsasimme laatuun.
Ostin 2 X 500 g valmiita Korpelan kinkkusiivuja ja toinen loota on jo syöty. Appivanhemmat olivat aattona syömässä. (Kilon kalkkunarulla on syöty kokonaan ja tykkäsin siitä enemmän kuin kinkusta, porsaan ulkofileestä tein luumulla täytettyjä rullia myös pakastimeen ja anopille).
Vietimme hiukan erilaisen joulun. Korvasimme kinkun haukitimbaalilla ja karitsankareella.
3 kiloisesta ehkä kilo jäljellä, kaksi syöjää.