Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Inkivääristä apua raskauspahoinvointiin

Vierailija
07.12.2016 |

Kysympä muilta mammoilta täältä myös, eli löytyykö kokemusta raskauspahoinvoinnista, miten hoiditteja mikä loppujen lopuksi oikeasti auttoi? Itse kokeilin inkivääriä ja se tuntui auttavan todella hyvin. Alla vielä linkki miten se auttaa tarkemmin.

http://www.uusiterveys.fi/2016/10/inkivaarista-apua-raskauspahoinvointi…

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
07.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa inkivääri on tälle hetkellä raskauden aikana vältettävien ruoka-aineiden listalla. En mä kyllä sitä kokonaan vältellyt, mutta esim. inkivääriteetä en juonut.

Vierailija
2/8 |
07.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Inkivääriä ei saisi syödä raskaana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
07.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Inkiväärihän voi aiheuttaa keskenmenon. Lukekaa se viranomaislista vältettävistä lääkkeistä ja yrteistä.

Vierailija
4/8 |
07.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Inkivääri sellaisenaan ei ole kielletty raskaana olevilta. Vain inkivääristä valmistetut luontaistuotteet ovat

sh

Vierailija
5/8 |
07.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Senhän todettiin aiheuttavan keskenmenoja? Ainakin niiden pillereiden, siis.

Vierailija
6/8 |
07.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

"

Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran riskinarviointiyksikkö on teettänyt asiantuntijaverkostollaan arvioinnin inkivääriä sisältävien ravintolisien turvallisuudesta raskauden aikana. Tieteellistä tietoa inkiväärin käytöstä raskauden aikana on varsin vähän ja tutkimusten tulokset ovat osittain ristiriitaisia. Osa inkiväärin kemiallisista aineosista saattaa olla haitallisia sikiön kehitykselle; joidenkin kemiallisten ainesosien on todettu aiheuttavan mm. solukuolemaa. Arviointi antaa viitteitä siitä, että inkiväärivalmisteiden käyttöä samoin kuin inkivääriteen runsasta tai pitkäaikaista käyttöä olisi raskauden aikana syytä välttää.

Tämän vuoksi Evira pitää varovaisuusperiaatteen mukaisesti tarkoituksenmukaisena, että odottavia äitejä varoitetaan inkiväärivalmisteiden käytöstä erillisellä pakkausmerkinnällä. Inkiväärivalmisteiden mahdollisesta käytöstä raskauden aikana tulisi aina keskustella neuvolan terveydenhoitajan, lääkärin tai ravitsemusterapeutin kanssa."

https://www.evira.fi/elintarvikkeet/valmistus-ja-myynti/elintarvikkeist…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
07.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vajaa 10v sitten oli myyniissä multivita raskaus inkivääri kapseleita juurikin pahoinvoinnin ehkäisyyn/hoitoon. Söin 3-4kk, minkä phv kesti ja sitten vedettiin markkinoilta...avatkaa vaan pelkäsinkö loppuraskauden sikiön kehityshäiriöitä :(

no ihan terve lapsi syntyi onneksi! Mutta en kyllä söisi nyt tämän tiedon valossa, velmisteena enkä sellaisenaan, vaikka muuten inkivääristä tykkään toi paljon1

Vierailija
8/8 |
07.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piimä, hapankorput ja kuorelliset mantelit auttoi. Eipä siitä eroon pääse, mutta hetken helpotuskin on tervetullut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi neljä