Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi joissain töissä tehdään ympäripyöreää päivää

Vierailija
23.11.2016 |

Miksi ei riitä normiaika vaan tehdääm esim 15 h?

Mitä lisäarvoa saadaan, onko joku saanut koko maailman pyörimään , kun vähän venyttää?
Sehän on ihmisen oma ajattelu, että
on tehtävä pitkää päivää, miksi?

Onko lisäpalkka huomattava vrt, normiajan palkkaan 8 h?

Jos lisäpalkkaa ei ole, miksi teet pitkää päivää?

Luuletko, että kaikki työ saadaan tehdyksi?

Seuraavana päivänä todennäköisesti teet yhtä paljon, työt eivät tulleetkaan tehdyksi.

Olisiko omassa ajankäytössäsi ongelmia,?
Postitatko todellakin jotain kirjettä viisi tuntia?

Laaditko jotain muistiota oikeasti 10 h?

Teetkö huomisen töitä jo tänään, kun ei niitä kuitenkaan ehdi?

Miksi työ nielee ajan esim parisuhteelta?

Luuletko, että kovin kauaa katsellaan, kun sinulla ei ole koskaan aikaa , koska on katsis töitä!

Erääm firman piti korjata katto, no työmiesten viikko meni maleksiseen ja työmaalla näkyi ehkä muutaman päivän viikossa.

Tämäkö se on nykykäsitys , että on tehtävä niin pitkää.päivää tekemättä oikeastaan mitään!

Aika meni työmaalla tai hoodeilla, mutta työ ei valmistunut sovitussa ajassa ja mies oli kuitenkin poissa kotoa ilta kymmeneen ja vaimo tietenkin raivona.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli sun mies on yksityisellä sektorilla jonkin sortin päällysmies 'tekemässä muistioita' ja sua harmittaa kun työt menee teidän suhteen edlle? Jätä se sika ja etsi joku joka ei syty työlleen.

Vierailija
2/6 |
23.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omalla alallani 10-12h päivät/yöt on ihan normaaleja. Työ on hyvin itsenäistä, ja välillä joutuu odottelemaan. Tietty vuoroja lasketaan kahden viikon jaksolle niin, että työajaksi tulee 80h, eli arkivapaita voi olla joskus paljonkin.

Mutta työn luonteestahan se oikeastaan on kiinni, paljonko odotetaan työntekijän käyttävän aikaansa. En mä jaksais postittaa jotain kirjettä viittä tuntia, kuten esimerkissäsi kysyit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen pitopalvelussa töissä ja yleensä aina To 6-18 pe 6-21 ja la 6-24. Meitä on liian vähän työmäärään nähden. Ylitöistä ei makseta.

Vierailija
4/6 |
30.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mä olen pitopalvelussa töissä ja yleensä aina To 6-18 pe 6-21 ja la 6-24. Meitä on liian vähän työmäärään nähden. Ylitöistä ei makseta.

Liity liittoosi, Ylitöistä on maksettava. Riitautat palkkasaatavat kun olet lähdössä talosta. Palkkasaatavat eivät vanhene 5:een vuoteen. Otat vaan kopsut listoista itsellesi.PAMin mukaan taisi olla 10 tuntia maks. päivän pituus.

Vierailija
5/6 |
30.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

3-vuorotyö sairaalassa. Teen usein 12h vuoroja ja lisäksi ylitöitä. Normi kvtes.

Tykkään.

Vierailija
6/6 |
30.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maanviljelijä. Lehmä kun poikii niin auttaa pitää ja juuri syntynyt vasikka hoitaa. Tilakoko on sen verran suuri että 20 h/ päivä tulee tehtyä, tosin vaimon kanssa yhdessä. Oli meillä palkattu apumies, mutta hintojen lasku pakotti irtisanomaan. Nyt tehdään keskenämme ja otetaan pyhänä päiväunet.

En usko että työt tekemällä loppuu, mutta tekemättä ne vaan kasaantuu ja eläimet kärsisi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi seitsemän