Lastentarhaopettajamiestä epäillään lapsipornon hallussapidosta ja levittämisestä Joensuussa
"Poliisi epäilee 49-vuotiaan miehen pitäneen hallussaan ja levittäneen lapsipornografiaa.
Mies työskenteli esitutkinnan käynnistyessä lastentarhanopettajana kunnallisessa päiväkodissa Joensuussa, mutta tutkinnassa ei ilmennyt viitteitä siitä, että rikollista toimintaa olisi tapahtunut työpaikalla.
Poliisin tietojen mukaan rikoksesta epäilty mies ei kuitenkaan enää työskentele päiväkodissa.
Esitutkinnassa kävi ilmi, että epäilty on sekä vastaanottanut että jakanut lapsipornografiaa netissä. Rikosepäily tuli ilmi poliisin omien tutkintamenetelmien kautta alkukesästä 2016.
Poliisi kertoo tiedotteessaan selvittäneensä tutkinnan aikana kattavasti ja laajasti miehen työskentelyä ja muita olosuhteita hänen työpaikallaan sekä myös aiemmassa työpaikassa.
Poliisi suoritti tutkinnassa muun muassa kotietsintöjä päiväkoteihin ja tutki miehen työkäytössä olleita atk-laitteita.
--Ei työpaikalla--
Tutkinnassa ei käynyt ilmi mitään viitteitä siitä, että päiväkodeissa olisi tapahtunut rikollista toimintaa. Miehen rikosepäily kohdistuu ainoastaan hänen vapaa-ajan toimintaansa, ja hänen hallustaan takavarikoitu materiaali on ladattu netistä. Mies ei ole siis itse valmistanut lapsipornografiaa.
Poliisin mukaan lapsipornografiaa löydettiin ainoastaan miehen henkilökohtaisista laitteista.
Poliisi on saanut tapauksen esitutkinnan valmiiksi, ja se on lähetetty syyttäjälle syyteharkintaan. Rikosnimikkeinä ovat sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapito sekä sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittäminen.
Sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta säädetty ankarin rangaistus on vuosi vankeutta, ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä kaksi vuotta vankeutta."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611222200030677_uu.shtml?ref=juuriny…
Kommentit (2)
Ei pedofiili välttämättä ole aktiivinen. Vähän sama kuin vaikkapa homo 1920-luvun Pohjanmaalla, paitsi että stigma on vieläkin pahempi. Eli eiköhän suurin osa niistä tyydy elämään kaapissa elämänsä loppuun. Joensuulaisten vanhempien ei siis ihan ensimmäiseksi kannata rynnätä kyselemään normaaleilta lapsiltaan, onko setä kosketellut tuolta ja täältä. Sellaisesta voi traumoja saadakin.
Ihme jossei se ole mennyt niihin lapsiin sekaantumaan työpaikallaan.