Apua!!! VALKOISEEN MATTOON LÄİKKYİ KAHVUA
Eli kaadoin kahvia. Heti yritin hinkkaa pois vanishilla (matoille tarkoitettu, ja kangassprayllä ym..) ja kun se kohta kuivuu tahrat tulee taas näkyviin. eli mikä aine sopii???? ja ei mitään valkaisevaa
Kommentit (8)
Sappisaippua? Liotuskin auttanee jos se oli pelkkää kahvia ilman maitoa.
Täytyy kokeilla tuota softcare!! kiitos
Et sitten lukenut vastauksia? Oliko se mustaa kahvia vaiko maitokahvia ? Pirustako me voidaan tietää???
Matto olisi pitänyt välittömästi kiikuttaa pesuhuoneeseen ja upottaa tahraantunut kohta vedellä täytettyyn pesuvatiin tai ammeeseen. Sitten vain saippualla käsin pestä se kohta puhtaaksi.
Toinen hyvä ja nopeampi + helpompi konsti on kastella palanen Wettexiä likomäräksi ja kastella kahvitahran kohta sillä märäksi hieman tahraa isommalta alalta, sitten kuivalla Wettexin palalla imeyttää kasteltu kohta mahdollisimman kuivaksi. Sen jälkeen märkä Wettexin pala huuhdotaan ja kastellaan uudelleen litimäräksi ja kastellaan se tahrakohta vielä kertaalleen ja imeytetään taas kastunut maton kohta puhtaaseen kuivaan/kuivattuun Wettexin palaseen. Tämä toistetaan ainakin kolme kertaa, niin tahraa ei sen jälkeen näy. Tosin jos matto on ollut ennestään likainen. Imeytettyyn kohtaan saattaa jäädä vaaleampi jälki.
Mun matto on todella iso ja painava.
Eli oli maitoa kahvista.
Ja puhelin ei päivittänyt kaikkia kommentteja nyt vasta huomasin.
Kiitos. käyn ainakin ostamassa tuota wettexiä ja softcaria! Pakko se on kokeilla kaikkia
http://www.softcare.fi/tuote/softcare-tahranpoistaja-pro-300-ml/
Tällä lähti punkut pois valkoisesta matosta. K-Supermarketista ostin.