Rasvoittuvat/kuivat hiukset. Miten olen ollut näin väärässä?
Olen jo vuosia ollut kierteessä, että pesen hiukseni kerran päivässä, koska hiukset rasvoittuvat niin nopeasti. Parhaimmillaan pesin hiukset aamuin illoin juurikin rasvoittuvuuden takia. Ajattelin, että päänahkani vaan on niin rasvoittuva, ja siksi olen tässä kierteessä.
Sitten päätin kokeilla apteekkitavaraa. Kokeilin ensin eri tuotteita rasvoittuvalle päänahalle/hiukselle. Ei minkäänlaista apua. Ja tosiaan kokeilin varmaan viittä- tai kuuttatoista tuotetta sekä apteekista että marketeista.
Farmaseutti eräällä apteekkikäynnillä kysyi, olenko varma, että hiuspohjani on rasvoittuva, ettei se vain olisi kuiva?
Miten se voisi olla kuiva kun tukka rasvoittuu kamalaksi päivittäin?
Ostin sitten kokeilumielessä shampoon ja hoitoaineen kuivalle päänahalle ja kuinkas kävikään?
Olen käyttänyt tuota nyt kaksi viikkoa ja hiukseni olen pessyt viimeksi tiistaina! Ja ihanan kuohkeat ja liehuvat ovat vieläkin.
Miten rasvasenpaskaselle hiuspohjalle voi käydä kuivan päänahan shampoo?
Kommentit (6)
Sama oli mullakin.kampaaja sitten sanoi että kyllä sulla on kuivat käsitellyt kärsineet hiukset.ja itse olin ostellut rasvaisille hiuksille shampoita ja vältellyt hoitoaineita. Hiuksista tuli paremmat kun niitä alkoi hoitaa hoitavilla tuotteilla.
Decubal. Punainen purkki shampoota ja punainen tuubi hoitoainetta.
En tiiä menikö mainostamisen puolelle, mutta minun päänahkani ja tukkani tuo pelasti.
-ap
Googlasin tuotteen ja ymmärsinkö oikein ettei tuossa ole tuoksua?
Kuiva päänahka kompensoi rasvalla. Loogista :).