Saanko tällä treenillä lihasta?
Hei!
Lihaskuntoni on aivan olematon. Olen nyt kuitenkin viikon ajan tehnyt viitenä päivänä viikossa vähän lihaskuntoharjoituksia. Tuntuu siltä, että jo nyt jaksan tehdä enemmän! Kysymykseni on kuitenkin, että voiko tällaisella pikkutreenillä saada minkäänlaista kehitystä aikaan? En halua mitään näkyviä bodauslihaksia, vaan paremman lihaskunnon.
Treenini:
20 vatsalihasliikettä × 2
15 siltaa × 2
15 peruskyykkyä × 2
15 "frog bendiä" × 3
Kiitoksia avusta!
Kommentit (7)
Up! Ehkä näin päivällä joku vastailee.
Ap
Ei ole pelkoa merkittävästä lihaskasvusta.
No ei varmasti olekaan, mutta onko näin kevyestä treenistä mitään hyötyä edes kunnon kannalta?
Ap
Ihan hyvä kevyt aloitus! Kyllä varmasti kunto hiljalleen kohenee. Muista kehittyessäsi ottaa mukaan uusia liikkeitä ja lisätä toistojen määrää!
Onnea matkaan :)
Ihan kaikesta on hyötyä lihaskunnon kannalta. Jatka vain tuon ohjelman tekemistä! Sitten kun ne alkaa tuntua kevyiltä, ota jokin uusi liikesarja käyttöön.
Minä olen vasta viime vuosina ottanut käyttöön painot niihin lihaskuntoharjoituksiin, joissa niitä voi järkevästi käyttää. On yllättävän hauskaa, kun käsivarsien lihakset alkavat kasvaa! Mutta ei kyllä ole hätää siitä, että ne pullottaisivat : )
Tämän pohjalta voisin ehdottaa, että ota sinäkin muutaman kilon painot käyttöön, niin saat "samalla vaivalla" vähän tehokkaamman kuntoilun.
Ite vähintään tuplaisin vatsalihakset ja kyykkyihin lisäisin 5 toistoa per sarja.
Ei saa