Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minipillereistä jatkuvaa vuotoa ja pahoinvointia, voiko kierukkakaan sopia?

cerazette
02.11.2016 |

Onko kenelläkään kokemusta , että jos minipillereistä cerazette tulee jatkuvaa vuotoa niin onko kierukka Mirenakaan sopinut?

Mulle on tullut cerazettesta jatkuvaa pahoinvointia, vatsakipua ja nää vuodot on tosiaan kestäneet jo 3kk. Jatkuvaa ruskeaa paksua vuotoa ja kunnon menkat parin viikon välein jotka kestää yli viikon. Limakalvot on todella kuivat ja hauraat tästä jatkuvasta siteiden käytöstä ja vuodosta.

Nyt pitäisi kai miettiä kierukkaa. Pelkään jos siitä tulee vielä pahemmat kivut tai pahoinvoinnit enkä sitä saa heti pois. Nytkin tän minipillerin kanssa on välillä vaikeeta töissä kun on jatkuva raskauspahoinvointi olo. Paino nousee koska syön vähän väliä kun on huono olo ja se ruoka on ainut mikä tuntuu auttavan. Mulla on muutenkin helposti matkapahoinvointi taipumus, esim . matkapahoinvointia bussissa en pysty lukee kirjaa tms. joten en tiiä tuleeko siksi helpommin pahoinvointia pillereistä lisää, mutta pahoinvointia ei ollut ennen näitä siis muuten kuin jos luen bussissa tai laivassa, mutta niitä tilanteita osaan välttää.

Pillereitä käytän lähinnä siksi että menkat on niin runsaat ja kierto liian lyhyt. No näiden kanssa tilanne ei ole yhtään parantunut.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
02.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kierukka vaikuttaa paikallisesti, eli ei todellakaan välttämättä tule samoja ongelmia kuin minipillereistä, hormonimäärätkin on niin erilaiset. Menkkoja ei tule juuri lainkaan hormonikierukan kanssa, alussa voi olla pientä vuotoa parikin viikkoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla