Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
E-pillereiden lopetus
Seinäruusu
02.11.2016 |
Hei! Olen 21.v nainen. Olen syönyt ehkäisy pillereitä 16.vuotiaasta asti. Nyt viimeisimpänä Diane nova pillereitä 4kk. Koen että minulla on ollut näiden pillereiden aloitettua todella paljon migreeniä.
Voinko lopettaa e-pillerit heti 3.liuskan taukoviikon jälkeen, vaikkakin harrastin suojaamatonta seksiä taukoviikon toisena päivänä? Kuukautiset alkoivat normaalisti 2 päivää yhdynnän jälkeen. Onko minulla silti mahdollisuus tulla raskaaksi, vai voinko olla ihan rauhallisin mielin? Ja jättää pillereiden syönnin kokonaan pois.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Hei!
Voit lopettaa pillerit milloin haluat. Jos lopetat pillerit kesken liuskan, käytä kondomia viikon ajan lopettamisesta. Jos lopetat pillerit taukoviikkoon, ei taukoviikon aikana ole tarvetta lisäehkäisylle. Muu ehkäisy tulee aloittaa sinä päivänä, kun olisit aloittanut pillereistä uuden liuskan.