Hemmetin Alzheimerin tauti :-(
Olen saattanut viimeisen 2 vuoden aikana 2 läheistä sukulaista hautaan ja heillä molemmilla on ollut kyseinen tauti. Nyt olen huomannut kyseisen taudin merkkejä äidissäni ja itsessänikin eli kyllä meidätkin saatetaan viimeistään joskus 2017 alussa hautaan koska nämä 2 sukulaistakin hiukan yli vuosi oireiden alettua :-(
Kommentit (11)
Käy muistihoitajan luona testattavana. Älä tee itse diagnoosia.
Itsellä oli myös alzheimer-oireita kolmekymppisenä pari vuotta sitten ja suvussani on paljon kyseiseen sairauteen menehtyneitä.
Mahdollista, että vielä sairastunkin alzheimeriin joskus, mutta täklä kertaa muistioireet johtuivat kovasta stressistä ja ahdistuksesta, joihin yksi syy oli nimenomaan sairaustapaukset perheessä.
Kävin ihan neurologilla ja muistitesteissä.
Mun ukki sairasti Alzheimeria yli 10 vuotta. Oltiin onnellisia kun hän pääsi pois, ihan kamala tauti niin sairastavalle kuin lähipiirillekin.
Vierailija kirjoitti:
Mun ukki sairasti Alzheimeria yli 10 vuotta. Oltiin onnellisia kun hän pääsi pois, ihan kamala tauti niin sairastavalle kuin lähipiirillekin.
Mielestäni pahin mahdollinen sairaus. Äidillä oli Alzheimer ja isäpuoli sairastaa edelleen.
Alzheimeriin ei todellakaan kuole noin nopeasti eikä siihen sairastuta alle 50vuotiaana, sen ikäisetkin ovat äärimmäisen harvinainen poikkeus.
Mun isäni diagnosoitiin vuonna 2000, ja on "elossa " edelleen... toivotaan vaan että pääsisis jo pois, sillä mitään elämää tuo ei enää ole :(
Muuan alzheimerintautiin 1990-luvulla sairastunut eli diagnoosin jälkeen 20 vuotta. Ei siihen enää vuodessa kuole, eikä kahdessakaan, mutta ei ne sen sairastuneen viimeiset vuodet kovin kaksisia olleet.
Kolmikymppisen muistioireet johtuvat yleensä jostain aivan muusta, ja dementiaa liittyy AINA huonomuistisuuden lisäksi vähintään toinen toimintakykyä heikentävä oire.
Mieheni on 47-vuotias ja oireet ovat ilmeiset. Lääkärin tutkimuksiin ja muistihoitajalle häntä ei saa! Antakaa vinkkejä, miten hän pääsisi hoitoon! Kiitos!
teett kirjoitti:
Mieheni on 47-vuotias ja oireet ovat ilmeiset. Lääkärin tutkimuksiin ja muistihoitajalle häntä ei saa! Antakaa vinkkejä, miten hän pääsisi hoitoon! Kiitos!
Ole itse yhteydessä muistihoitajaan. Tarvittaessa voi tehdä kotikäynninkin, jos miehesi ei vastaanotolle suostu menemään.
Kiitos vastauksesta! Olin yhteydessä muistihoitajaan viime syksynä. Jo silloin hän sanoi, että muistihoitajan juttusille pikimmin. Sairaus etenee nopeasti. Päivä päivältä näen hänen toimintakykynsä ja muistinsa heikkenemistä. Mies on vain minulle vihainen ja sanoo, ettei häntä mikään vaivaa. Niin surullista!
Minkä ikänen olet ap? Kertoisitko tilannettasi oireitasi hieman tarkemmin? Ootko käynyt juttelemassa lääkärille?