sukunimen vaihto?
Tekis mieli vaihtaa tyttönimi takas, mut ku se (kin) on älyttömän kallista!
Kommentit (9)
Kerranhan se vaan kirpaisee, tuskin sinä jatkossa omaa nimeäsi toiseen vaihdat. Turhempaankin rahaa voi käyttää.
Sehän on ilmoitusasia. Toki henkilökorttien yms hankkiminen maksaa sen 20-50€/asiakirja mutta ei niitä tarvitse kerralla uusia.
Mä en vaihtanut sukunimeä eron jälkeen. Liian laiska ja se maksaa. Nimi vaihtuu jos joskus menen naimisiin.
Vierailija kirjoitti:
Mä en vaihtanut sukunimeä eron jälkeen. Liian laiska ja se maksaa. Nimi vaihtuu jos joskus menen naimisiin.
Oletko Gullichsen tai von Gyllenbögel?
Vierailija kirjoitti:
Tekis mieli vaihtaa tyttönimi takas, mut ku se (kin) on älyttömän kallista!
Jos se olis ilmaista niin ihmiset vaihtelis niitä nimiään joka viikko. Eikä se nyt niin kallista ole työssäkäyvälle ihmiselle, jos todella haluaa muuttaa nimeään.
- Ajokortti (jos omistaa) 20€
- Uusi passi 48€ (44€ jos tekee hakemuksen netissä) + valokuva passiin, halvimmillaan 0€
- Ilmoitus maistraattiin ja Postiin 0€
- Uusi Kela-kortti 0€
- Mahdollinen virkatodistus työpaikalle tai jonnekin (ei edes pakollinen) 8€
Kokonaissumma: 76€. Jossei sulla tällästä rahamäärää ole niin älä edes harkitse mitään nimenmuutosta. Ainut vaan että joutuu odottamaan niitä kortteja ja passia, ettei pääse poistumaan mihinkään Euroopan ulkopuolelle eikä ajamaan autoa (jos edes omistat auton, koska 76€ tuntuu olevan suuri summa).
Säästä sitä varten vähän kerrallaan. Jälkeenpäin olet kuitenkin tyytyväinen, että sen teit.