Voiko työtön maisteri kieltäytyä opetustyöstä?
Esim. nyt vaikka kielten maisteri, tai samalla tavalla bilsan, fysiikan tms. kouluaineen. Jos ei ole töitä, muttei ole tehnyt pedagogisiakaan. Jos jossain on koulu johon kaivataan sen aineen opettajaa, niin pystyykö siitä kieltäytymään vai läjähtääkö heti karenssi? Pelkäänpä että läjähtää.
Helvetti että alkoi pelottaa. Valmistun kohta ruotsi pääaineena ja saksa sivuaineena. Onko kohtaloni joutua yläasteelle opettajaksi?? Opettajalinjalle en halunnut suurin surminkaan, koska en ikipäivänä haluaisi opettajaksi. Apua!!!
Kommentit (4)
Jos olet kauan työttömänä, voi työkkäri alkaa ehdotella niitä pedakogisia työkkärin kustannuksella käytäväksi...
Sulla on kolmen kuukauden ammattisuoja. Sen jälkeen mikä tahansa työ on syytä ottaa vastaan, tai on oikeutetusti ansainnut karenssin.
Ei tuo ole mikään ongelma. Menet vaan heti valmistuttunasi niihin töihin, mitä ajattelitkin tekeväsi tuolla aineyhdistelmällä. Ei työkkärillä ole siihen mitään sanottavaa.
Opettajiakin on sen verran työttömänä, että tuskin joudut opettamaan.