Voimisteluseuran väkisin venyttämisestä lasu Ruotsissa. Samaa Suomessakin!
Samalla tavalla Suomenkin voimisteluseuroissa valmentaja painaa koko painollaan lasta väkisin spagaattiin. Olen nähnyt monta kertaa.
Toinen jalka vielä tuolilla ja toinen lattialla ja jalat spagaattiasennossa ja valmentaja ryskäisee koko voimalla lasta alaspäin. Kauheaa minusta.
(Oma lapseni harrasti toista lajia viereisessä salissa, mutta toisiin saleihin näki käytävästä lasiseinien läpi. En uskaltaisi laittaa lastani voimisteluun tuon takia.)
Mitä mieltä olette.
Kommentit (5)
Taitaa kyse olla rytmisestä voimistelusta. Taitovoimistelussa ei vaadita äärimmäistä notkeutta, vaikka keskivertoa parempaa kylläkin.
Terveysvaikutuksista en osaa sanoa; huolimattomasti tehtynä voi kyllä olla erittäin vaarallistakin. Kilparatsastus on kuitenkin vaarallisempaa kuin jotkut kielletyt huumeet.
Tuossa siis vielä linkki aiheeseen.
Ap
Suomessakin tuohon pitäisi ehdottomasti puuttua. Raja pitää vetää siihen, että lapsi ja nuori saa itse ja omalla painollaan venyttää, mutta sitä ei saa valmentaja avustaa.
Mun äiti teki vähän samaa mulle kotona. Valmentaja oli antanut palautetta, että tietyt venytykset eivät suju, niitä äitini sitten väkisin väänsi ja minä itku silmässä yritin sanoa, että sattuu. Ei auttanut. Ikää oli alle 10v. Myöhemmin vaihdoin seuraa, siellä sai olla kankeampi ja meno oli muutenkin rennompaa. Lopetin, koska harkkoja oli liikaa, pari kertaa viikossa olisi ollut hyvä, neljä oli jo liikaa.
T.entinen rytminen voimistelija
http://www.iltasanomat.fi/muutlajit/art-2000001710365.html