Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Epätyypillinen (?) syömishäiriö aikuisella - mistä apua?

Vierailija
28.09.2016 |

Yritän kertoa taustaani mahdollisimman lyhyesti, mutta pitkähän tästä tulee:
Syöminen on aina ollut minulle hankalaa. Ensimmäiset muistot laihduttamisesta ja siitä, että olen "liian lihava" ovat ala-asteelta.
Teini-iässä minulla oli epätyypilliseen syömishäiriöön viittaavaa käytöstä - ruokailun rajoittamista, oksentamista, laksatiivien käyttöä, joskus pelkkää ahmimista. Ongelmia oli jaksoittain, joten en koskaan mennyt erityisen pahaan kuntoon. Ruoka pyöri kuitenkin mielessä koko ajan, ja laihduttaminen.
Nuorena aikuisena ajattelin ruokaa koko ajan. Yritin laihduttaa edelleen. En enää oksentanut enkä käyttänyt laksatiiveja parisuhteen vuoksi (pelkäsin jääväni kiinni). Ahmin joskus salassa.
Tulin raskaaksi. Annoin itselleni ensimmäistä kertaa luvan syödä melkein mitä vaan. Lihoin raskaus- ja imetysaikoina. Tulin uudestaan raskaaksi. Sama kuvio. Oli kuitenkin ihanaa syödä kerrankin vapautuneesti, vaikka paino nousikin. Ahmin välillä.
Laihdutin ja treenasin itseni aika hyvään kuntoon kahden ensimmäisen lapsen jälkeen. Ruokailu oli todella rajoittunutta, "kiellettyjä" ruoka-aineita paljon, en syönyt tarpeeksi hiilareita treenimääriin nähden, voin aika huonosti vaikka näytin hyvältä. Ahmin joskus.
Tulin kolmannen kerran raskaaksi. En lihonut raskausaikana vaan pidin terveellisistä elintavoista kiinni, en kuitenkaan yhtä tiukasti kuin aiemmin.
Sitten, kolmosen ollessa 1v. ratkesin täysin. Aloin syödä mitä sattuu, lakkasin liikkumasta, yritin laihduttaa mutta repsahtelin jatkuvasti ja ahmin. Ja ahmin. Ja lihoin. Ja tässä olen taas, ahmin, rajoitan, jojolaihdutan. Ruoka ja laihduttaminen pyörii mielessä koko ajan. Ylipaino tuntuu epämiellyttävältä ja aiheuttaa terveysongelmia, mutta en pysty laihtumaan - jos rajoitan syömisiäni yhtään, seuraa hallitsematonta ahmimista.

Mikä avuksi? Haluan saada elämäni takaisin. Haluan olla hyvä esimerkki lapsilleni.
Mistä voin saada apua? Ja millaista? Voiko minua edes auttaa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sinua voidaan auttaa, kognitiivinen psykoterapia on tehokasta myös syömishäiriöihin. Kelan tukema terapia voi tulla kyseeseen kohdallasi.

Vierailija
2/3 |
28.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi sinua auttaa! Mene puhumaan terveyskeskukseen, oikeasti. Saat sieltä parhaat neuvot siihen, mitä apua sinulle on tarjolla. Itse painin hyvin samantapaisten ongelmien kanssa, siis että ruoka on mielessä koko ajan ja ahmimista esiintyy ajoittain, joten ymmärrän tuskasi. Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin ehdottaisin, että pyrkisit hakeutumaan terapiaan. Terveyskeskuksen kautta varmasti pystytään ohjaamaan eteenpäin. Oletko nyt kotona vai töissä, pystyisikö työterveyden kautta hakemaan apua?

Itse kävin tk:ssa terapiassa kerran viikossa usean vuoden ajan mm. syömishäiriön vuoksi. Parhaimman avun sain kuitenkin kelan tukemasta terapiasta, en muista mikä omakustannehinta oli, mutta se oli hintansa väärti! Lisäksi minulla oli lääkitys, Seronil, jota ainakin siihen aikaan (v. 2006-2010) käytettiin henkilöille jotka sairastavat syömishäiriötä. Vaikka itse olin aluksi lääkitystä vastaan niin jälkeenpäin voin vain suositella sitä.. Pystyin ja jaksoin paremmin työstämään asioita kun mieli oli "tasaisempi", en enää elänyt kuin sumussa vaan ajatukset oli selkeät.

Haluan vielä sanoa, varmasti saat asiasi vielä kuntoon. Yksin et siihen kyken vaan sun täytyy hakea apua kun vielä on mahdollista.