Luomien tsekkauttaminen ja poistattaminen?
Mikä on paras paikka mennä tarkistuttamaan luomet, ihan terveyskeskukseenko voi vain mennä normaalisti? Lääkärille vai hoitajalle? Katsooko ne koko kropan vai pitääkö itse katsoa epäilyttävimmät ja näyttää ne? Mulla on ihan kauheasti niitä joka puolella ja osa vähän kohollaan olevia.
Missä on paras poistattaa? Onko eroja lopputuloksen suhteen, jääkö kauheita arpia? Onko hinnoissa eroja, mikä halvin paikka (mut kuitenkin hyvä)? Miten poiston jälkeen, onko jotain erityistä?
Kommentit (9)
Oliko tuo yksityisellä vai poistavatko julkisellakin laserilla?
Julkisella puolella eivät ainakaan mitää tee jollei ole selvästi pahanlaatuisia luomia. Yksityiselle siis.
Mikä pk-seudun yksityisistä on halvin? Pääseeköhän työterveyden kautta? Meillä tosin ihan vain perusterveysjutut ja oon nyt äitiyslomallakin niin en taida voida mennä sinne.
Laser Tilkka! Suosittelen todella lämpimästi.
Vierailija kirjoitti:
Oliko tuo yksityisellä vai poistavatko julkisellakin laserilla?
Minulta poistettiin ihan julkisella. Pitää huomioida että tästä on jo vuosikausia aikaa. T: 1
Minä joskus kysyin hintoja Mehiläisestä ja Diacorista, Diacor oli yli puolet edullisempi. Terveystalosta varmaan kannattaa myös kysyä.
Semmoinen vinkki, kun kyselet hintoja: pyydä lääkärille, joka ottaa samalla käynnillä pois luomen/luomia, jos sellaiseen tarvetta. Kaikki ihotautilääkärit eivät tee toimenpiteitä ja sitten joudut huonossa tapauksessa varaamaan uuden ajan erikseen sitä luomen poistoa varten toiselle lääkärille. Saattaa olla, että joillain asemilla vain 1 tai 2, jotka myös poistavat luomet samalla käynnillä.
Hae kaikki ihotautilääkärit niiltä asemilta, joihin pääset menemään. Yleensä jokaisen lääkärin tiedoissa lukee, tekeekö toimenpiteet myös. Voit vielä varmistaa lopuksi soittamalla, että onnistuu ja myös kysyä sen hinnan prikulleen.
Minulla on terveyskeskuksessa poistettu kaksi luomea 10 vuotta sitten. Kävin ensin näyttämässä niitä, ja kun todettiin, että ne kannattaa poistaa, varattiin aika parin viikon päähän. Toinen luomi oli vatsassa ja toinen selässä. Molemmat hieman kohollaan ja toista painoi rintaliivien selkäosa. Aika tavallisen näköisiä luomia, mutta keskusta oli hyvin tumma/musta, hieman alle sentin läpimitaltaan.
Luomet leikattiin eri päivinä, mutta ihan samalla tavalla. Paikallispuudutuksessa parilla viillolla ja tikit päälle. Jonkun ajan kuluttua tikit poistettiin ja ihan siistit, pienet arvet jäivät muistoksi. Luomet myös lähetettiin patologille tutkittavaksi, mutta kummastakaan ei löytynyt mitään hälyttävää (syöpäsoluja siis).
Minulla on edelleen paljon luomia ja olen myös miettinyt, pitäisikö taas mennä näyttämään niitä. Pari luomea on kasvanut ja muuttunut ja toivoisin, että loputkin voisi katsoa edes pikaisesti läpi. Ajattelin, että aikaa varatessani voisin pyytää tarkistamaan esim. selän luomet, mutta kysyn, jos ehtisi katsoa muitakin.
Hoidan tällaiset mielelläni terveyskeskuksessa, mutta jos minulla olisi luomia näkyvällä paikalla, kuten kasvoissa, kävisin ehdottomasti poistamassa ne yksityisellä plastiikkakirurgilla.
Kyllä ainakin 3 vuotta sitten terveyskeskuslääkäri olisi suostunut poistamaan.
Jos olisi kasvoissa, yksityisesti plastiikkakirurgille. Ne kuulemma opiskelevat sitä siistin arven tekoa.
Poistettiin niin että varattiin lääkärille aika ja poistatettiin laserilla, kasvoista. Harmi vaan että ei lähteny kokonaan, mutta ilmeisesti toimenpide ajoi asiansa koska lääkärin mielestä homma oli kunnossa. Mitään erillistä arpea ei jäänyt.