Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tuulivoiman miljardimoka voi saada jatkoa – Kuinka iso lasku tällä kertaa?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

... mutta jos tuo sama tukiraha käytetään johonkin toiseen uusiutuvaan energiamuotoon, jonka tuotantomäärät ovat suhteessa pienemmät, niin se on kuin rahaa pankkiin panisi. Tätäkö tuossa jutussa ajetaan takaa?

Vierailija
2/6 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos vaan tuotettaisiin energiaa mikä on kannattavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä uusiutuvaa kannattaa tukea, jos halutaan elää tällä pallolla jatkossakin.

Vierailija
4/6 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No paljonko Saksa on saanut vähennettyä hiilidioksidipäästöjään 40 000 Megawatti tuulivoima energiasllaan? Ei yhtään. Väitämpä että on jopa lisännyt hiilivuodon vuoksi.

Älkääkä puhuko säätökapasiteetin uupumisesta Saksassa sillä siyä piisaa vuoristossa.

Vierailija
5/6 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä tuulimyllyjä kannattaa pyörittää sähkömoottoreilla.

Mm. tästä syystä pyrin välttämään verojen maksua niin paljon kuin mahdollista. Käytän ne rahat järkevämmin itse.

Vierailija
6/6 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihin tämä maailma on menossa jos tuulivoiman tukemista pidetään jonain haaskauksena! Tuulivoimaa voisi tukea vaikka vieläkin enemmän ja lisätä tuulivoimaloita jotta saastuttavien ydinvoimaloiden rakentaminen voitaisiin lopettaa ja kaikki vieläkin pahemmat hiilivoimalat ja muut vastaavat saataisiin pois kokonaan.

Tuulivoima, vesivoima ja aurinkopaneelit ovat tulevaisuudessa ainoa energianlähde kunhan tekniikka vain kehittyy. Uskon että tulevaisuudessa voi olla jopa niin että koko yleinen sähköverkko jää tarpeettomaksi kun joka talossa on katolla aurinkopaneelit ja tuulimylly joista saadaan kaikki tarvittava energia.