Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Krakova - kokemuksia?

Vierailija
22.09.2016 |

Onko palstalaiset käyneet Puolan Krakovassa? Suunnittelemme reissua ensi keväälle. Kaikki vinkit hotelleista ja ravintoloista käytännön juttuihin olisivat tervetulleita!
Auschwitz ja Birkenau ovat jo tähtäimessä, mitä muuta siellä kannattaa tehdä talvella/keväällä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kukaan oo käyny?

Vierailija
2/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytiin joskus 90-luvulla. Tykkäsin vanha historiallinen kaupunki. Kirjakauppa joka toisessa kulmassa. Suosittelen retkeä suolakaivoksiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin kesällä. Kaunis kaupunki, Auschwitz ja Birkenau-retket kannattaa tilata etukäteen turisti-infosta, joka löytyy asemalta. Kierroksella käytännössä seistään tai kävellään koko ajan, joten lämmintä vaatetta ja hyvät kengät ovat etu. Krakovaan tekisi mieli jopa palata joskus :) edulliset ravintolat ja ainakin itse sain joka paikassa ystävällistä kohtelua.

Vierailija
4/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukava pikku kaupunki, katsottavaa pidennetyksi viikonlopuksi. Historiallinen keskusta komea, mutta nähty siis muutamassa päivässä. Vanha kuninkaan linna on jne. Katso ap netistä niitä turistirysiä.

Vierailija
5/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitoksia vastauksista. Osaako kukaan kertoa hotelleista/ravintoloista? Siis mihin kannattaisi mennä ja mitä välttää.

Vierailija
6/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auschwitz on Krakovan lähellä (n. 70 km Krakovasta länteen) ja koostuu siis kahdesta paikasta. "Pääpaikka" Auschwitz-I:stä joka on pienempi kooltaan mutta jossa on enemmän nähtävää, ja Auschwitz-II:sta joka on paljon isompi, pellolla sijaitseva alue, jossa on parakkeja ja erilaisia muistomerkkejä etc. sekä se kuuluisa junarata ja -asema. Näiden kahden paikan välillä menee säännöllisin ajoin ilmainen bussi. 

Koko Auschwitz on sen verran nuijalla lyöty huhtikuun alusta lokakuun loppuun, että jos menet Auschwitz-I:ssä käymään, sinun ON PAKKO kiertää siellä ryhmän mukana jos olet siellä klo 10-15 välillä. (Auschwitz-II:ssa saat kiertää ihan yksin halutessasi). Yksin saat kiertää Auschwitz-I:ssä vain jos olet siellä noiden kellonaikojen ulkopuolella, paikka on huhtikuussa auki klo 8-17, toukokuussa 8-18, kesä,-heinä,- ja elokuussa 8-19. (Tosin itse kyllä sanoisin, että joku 2-3 tuntia Auschwitz-I:ssä on tosi lyhyt aika). Auschwitzissa starttaa tasatunnein ryhmävierailu/kiertokäynti jossa käydään Auschwitz-I ja II läpi (kesto yht. 4 tuntia) jonka mukana yksittäiset matkailijat menevät. Opastus on tuossa englanniksi. (Muun kielisiä ryhmävierailuja on jokunen/päivä, ei tosin suomeksi. Tarvittaessa sen saa ruotsiksi). Nykyään nuo ryhmävierailut suositellaan varaamaan etukäteen netistä (linkki löytyy tekstini lopusta), vain varaamalla etukäteen taataan, että pääsee mukaan haluttuna päivänä ja kellonaikana. Hintaa tuollaisella ryhmävierailulla on 11 euroa/pää (sis. pakollisen kuulokevuokran), opiskelijoilta 8.50 euroa/pää (sis. kuulokevuokran). 

Auschwitziin on tosi helppo mennä ihan itse paikallisbussilla (tai junalla), itse olen mennyt bussilla. Bussi lähtee linja-autoasemalta Krakovan keskustasta ja maksaa +-3 euroa/suunta riippuen menetkö minibussilla vai tavallisella bussilla. Matka kestää n. 1h20min/suunta ja bussi pysähtyy Auschwitz-I:n ulkopuolella. Turisti-infosta saa kätevän pienen lapun johon on merkattu Aushwitziin menevien ja sieltä tulevien bussien aikataulut.

Auschwitziin pääsee myös paikallisten firmojen järjestämillä retkillä, hinta liikkuu n. 25-35 euron hujakoilla riippuen firmasta ja siitä mitä retkeen sisältyy. Jos tuollaiselle menee, kannattaa katsoa tarkkaan mitä hintaan sisältyy ja kuinka kauan ollaan paikan päällä. Usein hintaan mainostetaan sisältyvän matkat, sisäänpääsymaksut, englanninkielinen opas bussissa sekä opastus paikan päällä. Käytännössä tämä (useimmiten) tarkoittaa sitä, että firmat vain kuskaavat sinut bussilla Krakovasta Auschwitziin, Aushwitz-I:n ja II:n välin + takaisin Krakovaan ja paikan päällä menet tuollaisen Aushwitzin oman ryhmävierailun mukana. Eli firmalla ei ole mitään omaa opastusta tai ryhmävierailua tai muuta ekstraa paikan päällä. Mitä sisäänpääsymaksuun tulee, niin tuo sisäänpääsymaksujen mainostus on vain mainoskikka koska Auschwitziin EI ole koskaan mitään sisäänpääsymaksua! Eli yhteenvetona voisi sanoa, että aika paljon tuossa maksetaan sille firmalle kun halvemmallakin pääsee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
22.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen käynyt Auschwitzissa kaksi kertaa ja mennyt sinne ihan omatoimisesti paikallisbussilla ja kiertänyt ihan itse paikan päällä. Haluan katsella ja tutkia ja valokuvata ihan rauhassa enkä ravata jonkun opastetun turistilauman mukana joten tämä yksinkiertely opaskartan kanssa sopii minulle. Aikaa omatoimiseen kiertelyyn on mennyt n. 7-8 tuntia/kerta. (Yksinkiertelyyn tosin on rajoitetut mahdollisuudet huhtikuu-lokakuu välillä kuten jo aiemmin todettu).

Mitä ajankohtaan tulee niin itse en menisi Auschwitziin "sesonkiaikaan" juurikin väenpaljouden takia. Ensimmäisen kerran olin Auschwitzissa joulukuussa, muutama päivä ennen jouluaattoa, jolloin siellä oli lähes tyhjää (yksi opastettu ryhmä ja muutamia yksittäisiä kävijöitä tuli nähtyä) joten siellä sai ihan rauhassa kierrellä ja katsella ja ajatella ilman mitään hässäkkää. Toisen kerran olin siellä maaliskuun alussa, jolloin ei siis vielä ole sesonkiaika, mutta siellä oli todella paljon porukkaa jo silloin. (Miltähän siellä näyttää sesonkiaikaan...). Menin paikalle heti aamulla kun paikka avautui ja kerkesin kiertää jonkun aikaa Auschwitz-I:ssä ennen kuin turistibussit vyöryivät paikalle ja opastetut kierrokset alkoivat. Itseäni väenpaljous haittasi kyllä ja pilasi fiilistä, mutta jos ei väentunku haittaa niin sitten sinne voi mennä sesonkiaikaan. 

Auschwitzin infosivut kävijöille, varaukset etc (englanniksi): http://auschwitz.org/en/visiting/

Vierailija
8/8 |
18.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auschwitzin ja turistirysien lisäks muita kattomisen arvoisia vinkkejä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi yhdeksän