Eihän se lihota jos juon joka päivä 5 desin mountain dew limpparin. Siinä on vain 48kcal per 100 ml eli todella vähän!
Vai mitä, että en liho??? Tämä siis muiden syömisten lisäksi.
Kommentit (8)
Ei yksi asia "lihota", vaan päivittäisten kaloreiden summa ratkaisee.
Ei nyt ihan nouse siivilleen tämä provo.
Jos jokin asia on lihottavaa, niin se on sitä kaloreista riippumatta. Lihottava asia on sellainen joka saa elimistön kalorilaskurin haluamaan enemmän kaloreita kuin tarpeellista.
Jos sä syöt joka päivä 10 kcal karamellin joka onnistuu sujahtamaan elimistösi laskurin ohi tai sotkee sitä tuon energiamäärän verran, niin lihot 10 vuodessa reilut 5 kiloa. Jos se karamelli puolestaan ei sotke laskuria, niin et liho vaan syöt tuon verran vähemmän muuta ruokaa päivittäin.
Niin eihän lihota kun se on vain 86 400 turhaa kaloria vuodessa. LOL
Vierailija kirjoitti:
Niin eihän lihota kun se on vain 86 400 turhaa kaloria vuodessa. LOL
Ja tämä on laskennallisesti +12kg vuodessa. Jos siis kulutus ja muut syödyt kalorit menee yks yhteen
Lihottaa, jos et kuluta sitä, mutta jos syöt ja liikut siten, että kestää juoda limpparia niin et liho. Jokaisen tulisi käydä puntarilla pari kertaa vuodessa ainakin, jotta voi heti puuttua mahdolliseen lihomiseen. Jos lihot niin syytä jättää limpparit vain viikonloppuihin.
Onko sulla muitakin ongelmia elämässäsi?