Uusi taloyhtiö ja tupakointikielto
Kysyin huvikseni eräästä taloyhtiöstä että ovatko heidät uudet vuokra-asuntonsa savuttomia. Eli tupakointi kielletty parvekkeilla. Vastaus oli, että parveketupakointia ei voida kieltää. Miksei muka uudessa taloyhtiössä voida kieltää? Onhan satolla ja vvo:llakin kaikki uudet ja peruskorjatut kämpät savuttomia.
Kommentit (4)
No ihmettelin samaa kun esim. Saton sivuilla lukee näin:
"Sellaiset vastavalmistuneet tai vastikään peruskorjatut talot, jotka SATO omistaa kokonaan, ovat täysin savuttomia. Näissä taloissa tupakointi myös parvekkeella ja piha-alueilla on kielletty."
Riippuu omistajasta miten haluavat asian hoitaa, ei tupakointia ole pakko kieltää. Jos perusteena on se, että ei voida kieltää, silloin kannattaisi kertoa lain muuttumisesta (jäänyt monilta huomaamatta).
Vierailija kirjoitti:
Riippuu omistajasta miten haluavat asian hoitaa, ei tupakointia ole pakko kieltää. Jos perusteena on se, että ei voida kieltää, silloin kannattaisi kertoa lain muuttumisesta (jäänyt monilta huomaamatta).
ei toki olekaan pakko mutta pointtini oli, että kyllä se käytännössä onnistuu varmasti uuteen taloon jos vain omistajataho niin haluaa.
Eivät tiedä uudesta laista? Täällä kaupungin valmistuvat vuokrakerrostalot tulevat olemaan täysin savuttomia, vieraidenkin tupakointi on kielletty. Vanhoihin taloihin eivät kieltoa ole ainakaan vielä laittaneet.