En ole pessyt koiraani ainakaan kahteen vuoteen
Tajusin just.. ikinä ei tunnu olevan hyvä aika. Nyt on kurakelit tulossa, niiden jälkeen tulee talvi, eikä ole kiva jos suojaava rasva on just pesty pois. Sitten taas likainen kevät ja yhtäkkiä onkin jo punkkiaika eikä taas viiti pestä.
Kyseessä sekarotuinen koira, jonka turkki aikalailla harmaan norjan hirvikoiran turkki. Koira puuhastelee paljon ulkona, metsässä, pellolla, kaivaa ja tonkii kaikki kuopat, mutta turkki on aina heti kuivahdettuaan siisti ja puhdas. Kesäisin on valtaosan ajasta ulkona, talvisin yöt sisällä ja muutenkin kesää enemmän, kun ulkona ei ole mitään tekemistä 😊
Miten usein te muut pesee koiranpentu ja mihin aikaan vuodesta?
Kommentit (3)
Ihan outoja tää tabletti kirjoittaa. . Mistään koiranpennusta ei ollut kyse....
Vierailija kirjoitti:
Taitaa olla majavakin pesemättä. Olet laiska eläinrääkkääjä!
En ole laiska ja taatusti koiralla on paremmat oltavat kuin 95% lajikavereistaan!
Yleensä olen pessyt koiran keväisin, se on saanut talviturkin irtoamisen hyvin käyntiin, mutta nyt parina keväänä punkit on ehtineet ensiksi... ei punkkimyrkkyä viiti laittaa kovin pian pesun jälkeen.
Eikä tuo koira ole yhtään sen likaisempi, vaikkei sitä pesty olekaan, mikä on aika jännää.
Onko "koira" tässä jonkinlainen koodisana?