Miksei työttömien kiinteistöveroja helpoteta, jos maanviljelijöidenkin helpotetaan?
Molemmilla sama tilanne, tulot vähissä, mutta vain maanviljelijöitä lellitään. Maanviljelijä sentään voi lohkoa pellonreunasta tonttia myyntiin, mutta pienestä omakotitalotontista ei lohkota mitään.
Kommentit (6)
Ei sitä tonttia kukaan osta kun kaikki muuttavat kyliltäkin Helsinkiin.
Maalla alkaa talojenkin arvo olla negatiivinen ja kunnat ovat purkaneet ihan hyviä keerrostaloja siksi, ettei niille ole käyttöä ja säilyttämisestä on enemmän kuluja kuin purkamisesta.
Ja miksi maanviljelijöiden talousongelmista ollaan huolisssaan, on se etteivät he voi yrittäjinä saada niitä tukia joita tavallisille kansalaisille hädän hetkellä jaetaan.
Maanviljelijät kärsivät EU:n Venäjä-politiikasta, siis poliittisista päätöksistä. Siksi haittaa pyritään kompensoimaan sekä kotimaisin että EU-tason politiikan ohjauskeinoin. Aivan samalla tavalla suomalaiset veronmaksajat ovat maksaneet tukipaketteja muun Euroopan viljelijöille Venäjä-pakotteiden takia. Maatalouspolitiikka on EU:n kovaa ydintä. Siitä ei pääse mihinkään.
Työttömät ovat oma asiansa. He eivät kuulu EU:n maatalouspolitiikkaan.
Työtön ei tosiaankaan ole Juha Sipilän lellikki, ellei sitten asu maatilalla.
Vierailija kirjoitti:
Työtön ei tosiaankaan ole Juha Sipilän lellikki, ellei sitten asu maatilalla.
Ei maanviljelijä voi olla työtön, sillä hänet lasketaan yrittäjäksi, eikä hän siis koskaan voi saada työttömille tarkoitettuja tukia.
Tasa-arvoinen Suomi. Et kai tosissas uskonut?