Irtisanoutuminen ahdistaa
Tarkoitukseni on vielä tämän vuoden puolella irtisanoutua vakituisesta työstäni vaatekaupassa. Tuntuu, etten pääse elämässäni eteenpäin, kun olen viihtynyt työssäni vähän liiankin hyvin ja välivuoteni on venynyt melkein kuuteen vuoteen lukion jälkeen. Saan osa-aikaisen työpaikan sukulaisten kautta toimistotöihin, jolloin voisin keskittyä paremmin pääsykokeisiin lukemiseen ja vihdoinkin päästä opiskelemaan.
Irtisanoutuminen kuitenkin ahdistaa, vaikka tiedän, että tarvitsen irtioton. Olen kiintynyt ensimmäiseen vakavaan työpaikkaani niin kovasti, että se tuntuu jo toiselta kodilta. Toisaalta työkin siellä hieman ahdistaa, koska en ole enää hetkeen oppinut mitään uutta ja työporukkakin vaihtunut kokonaan. Mitä tässä oikein kannattaisi tehdä? Haluan niin kovasti opiskelemaan, mutta pelkään, että jatkaessani samassa työpaikassa en ole tarpeeksi motivoitunut lukemaan eikä minulla siihen ole tarpeeksi aikaakaan.
Kommentit (3)
Irtisanoudu, jos sinulla on tiedossa tuo toinen tulonlähde ja uskot sen lisäävän opintomotivaatiotasi.
Minuakin ahdistaa irtisanoutuminen, en uskalla kertoa töissä että irtisanoudun. Tämä on naurettavaa. Kärsin siellä olosta enkä uskalla irtisanoutua, vaikka voisin, olen tällainen nössö. Suurin syy se että isäni paheksuisi ja pelkään että mitä työkaverit sanoo. Miten voin olla tällainen nössö? Ap sulla menee hyvin minuun verrattuna :D
Mihin olet hakemassa opiskelemaan? Etkö voisi nykyisessä työpaikassasi siirtyä osa-aikaiseksi?
Muutoksen tekeminen on vaikeaa, mutta yleensä se kannattaa. Ehkä nykyinen työsi on antanut jo kaiken sen, mitä voit siitä saada.