Miksi menen aina ihan lukkoon?
Aina kun pitäisi uskaltaa ottaa ratkaiseva askel fyysisen läheisyyden suhteen, menen täysin lukkoon ja lamaannun. Nyt on kohta valumassa taas yksi tilaisuus varmaan sivu suun kun en saa aikaiseksi :( En jaksa itseäni enää! Haluan uskaltaa. Jos mies suutelee tai halaa tai muuta niin sitten menee ihan ok. Mutta ei kaikki miehetkään ole sellaisia, että kehtaisivat ottaa vaan, tietenkään (ja se on tosi hyvä mutta minun kannaltani hankalaa).
Olen ollut aina tällainen. Nyt olen jo yli 30-vuotias.
Kommentit (9)
...pelkään vaan että tämä juttu latistuu kohta kaveriasteelle jos en saa otettua ratkaisevaa askelta. Kyllä mies koskettelee enkä niistä jäädy. Ehkä tästä vielä jotenkin päästään eteenpäin.
Kehonkieleni on varmaan silti jotenkin torjuvaa, vaikka en missään nimessä sellaista ajattele tai tunne. Voisiko sitä mitenkään opetella?
Ap
No mä ainakin odotan, että aloite tulee mieheltä. Jos miestä kiinnostaa, niin kyllä se yleensä aloitteen tekee :) Ei tietenkään koske kaikkia, mutta yleisesti olen huomannut.
Kosketa toista, vie naamaa lähemmäs, vie katse silmistä huuliin ja takaisin. Saa olla aika tunari, jos ei noita merkkejä osaa lukea.
Tekstari "Ensi kerralla mä haluan että sä suutelet mua" treffien välissä harvemmin latistaa tunnelmaa.
No laita vaikka tekstari jos et saa sanottua, että menet lukkoon! Useimpia jännittää uuden partnerin kanssa, mutta osaa suhtautua asiaan. Jos mies tietää, että haluat niin eiköhän se ota ohjat--
Vierailija kirjoitti:
...pelkään vaan että tämä juttu latistuu kohta kaveriasteelle jos en saa otettua ratkaisevaa askelta. Kyllä mies koskettelee enkä niistä jäädy. Ehkä tästä vielä jotenkin päästään eteenpäin.
Kehonkieleni on varmaan silti jotenkin torjuvaa, vaikka en missään nimessä sellaista ajattele tai tunne. Voisiko sitä mitenkään opetella?Ap
Yritä järjestää niitä tilanteita, joista et vielä jäädy, kosketteluja suutelua yms.
Tihennä treffien väliä ja tee kaikkea sitä mihin pystyt, ilman lukkiutumista.
Kirje oli joskus naisten tapa antaa oikeita vihjeitä ja rohkaisuja. Kirjoita päiväkirjaa ja unohda se sopivasti nähtäville. Sinähän olet nainen! Nainenhan on aina läpi vuosisatojen osannut juosta karkuun niin että saadaan varmasti kiinni tai muuten saada mies ansaan. Käytä siis naisen logiikkaa.
Voihan sattua sellaisiakin vahinkoja että mies törmää sinuun hiukan niukoissa vaatteissa.
M65
Ehdotan että tutustutte kunnolla, kunnes uskallat suoraan sanoa että menet lukkoon tuollaisessa tilanteessa. Eihän sänkyyn meno nyt hyvänen aika ole ainut tapa viestittää toiselle että on kiinnostunut. Joskus ennen vanhaan (kuulemma) homma saatettiin hoitaa niinkin, että katsottiin syvälle silmiin ja sanottiin "olet tosi tärkeä minulle". Tiedetään, pornoleffoissa tämä ei toimi. Mutta se on ongelma vain jos haluaa itse elää pornoleffassa.
Ja nyt joku moralisti tulee tähän selittämään miten seksi on luonnollinen asia jota ei saa pelätä jne. Mutta aloittaja selvästi pelkää, joten siksi muistutan että vaihtoehtoisia tapoja syventää suhdetta on olemassa. Se ei tietenkään takaa että vastapuolen kiinnostus ei lopahda. Mutta eihän mikään takaa sitä.
Jos itse haluat sitä seksiä, mutta menet lukkoon, puhut sille miehelle. Kokeilette edetä niin, että hitaasti etenette. Miehrn pitää olla ymmärtäväinen ja välittävä.
Kyllä minustakin tuntuu, että ap lukitsee itsensä siihen pornofilmien tuputtamaan käsitykseen yhdynnän kaikkivoipaisuudesta.
Seurustelu muuuttuu intiimimmäksi vähitellen, eikä välttämättä kertarysäyksellä.
Kunhanhan et vastaa kieltävästi miehen kysymykseen, niin hyvä siitä tulee.
Jos miehen kysymykseen vastatessa sanat takertuvat kurkkuun niin painaudu häntä vasten ja pillahda vaikka itkuun, mutta älä torju.
M65
Jos vakituista suhdetta haluat, niin kyllä se järjestyy vähän varovaisemmallakin meiningillä. Yritä päästää mies lähellesi, siis niin ettet lukkiudu. Jos mes on arvoisesi hän kyllä tyytyy halaamisiin ja suuteluihin niin kauan että saa sulatettua jääsi. Ei naisen tarvitse pyydystää miestä mahdollisimman varhaisella sukupuoliyhteydellä. Se sinun oikeasi jaksaa kyllä piirittää sinua tarpeeksi kauan, kun et häntä suoranaisesti pois luotasi käske.
Anna väliaikatietoja miten edistyy, sekin saattaa helpottaa.
M65