Miksi lapsi ei saa ajokorttia?
Osaahan lapset laskea yhteenlaskujakin, solmia kengännauhoja ja ajaa polkupyörällä. Ei autolla ajaminen kovin vaikeaa ole.
Kommentit (8)
Ystäväni sai kortin vasta kolmannella kerralla. Aina jokin virhe kun hermostui, jännitti,keskittynyt kunnolla. Lisä tunnit auttoivat ja pääsi kuitenkin läpi.
Itse asiassa on. Harva muistaa kaikkia liikennesääntöjä, saati sitten että osaisi noudattaa niitä vaistonvaraisesti tarkkaillen samalla kymmentä asiaa.
tein aikaisemmin aiheen tästä, mutta se ei saanut tulta alleen. toisin kuin ap ehdotin tämän tapahtuvan vasta sitten kun autot ajavat ilman kuskin panosta.
No mun lapsi sai vasta toisella yrittämällä inssin läpi. Asumme ulkomailla isossa kaupungissa ja ekalla kerralla oli kaikenlaisia erikoistilanteita liikenteessä niin paljon, että häkeltyi liikaa. Etukäteen kun ei voi harjoitella kaikkea eteen mahdollisesti tulevaa ja inssitilanteessa menee helposti kipsiin.
No eihän tämä nykyinenkään ikäraja meinaa olla tarpeeksi, kun nuorilla on se näyttämisen halu, joka tekee parikymppisistä riskikuskeja.
0/5
Yritystä kehiin ees. Maanantai masentaa valmiiksi.