Miksi jotkut ihmiset uskoo aivan kaiken mitä niille sanoo?
Hitto että mua ärsyttää ihmiset jotka ei kyseenalaista mitään, vaan kaikki mitä kuulevat on automaattisesti totuus. Sitten vedetään hirveitä raivokohtauksia asioista jotka ollaan kuultu kylän pahimmalta juorukellolta.
Kommentit (15)
Isäni raivostui joskus ihan silmittömästi kun kuuli juoruiluun taipuvaiselta naapurilta että tapailen jotain ravimiestä.
Totuus tästä "ravimiehestä". Hänen isäpuoli omisti jonkun olemattoman 1/10 osuuden jostain ravihevosesta joka oli kaiken lisäksi jossain kaukana valmennuksessa.
Että semmosta. Kannattaa siitä silti toki huutoraivarit vetää kysymättä yhtään esim. minulta asiasta.
Suurin osa ihmisistä on aika yksinkertaisia.
Voi sitä reppanaa, joka on puhunut itsensä pussiin.
Sama jos sarkastisesti sanoo jotain todella ilmiselvästi fiktiota, kuten "JUU-U, kyllähän se Kuu onkin tehty juustosta heheh". Hieman kärjistetty, mutta kun vielä oikein selkeästi muuttaa äänenpainoaan vitsailevaksi ja silti toinen uskoo kaiken eikä ymmärrä kun yrittää selittää :(
Intiassa kuukin on kuumempi, oo hio hei, kuin aurinko meillä vaan suurempi..
Olen asiakaspalvelussa ja asiakkaat juttelee mun kanssa aika paljon. Kyllä mä haistan paskanpuhumisen jo vaikka kuinka kaukaa, mutta duunissa tulee myötäiltyä. Mitä se minulta on pois, jos joku tuntematon haluaa esittää mulle olevansa astronautti tai on harrastanut viime yönä seksiä 30 naisen kanssa? Ja myös ns. fakta-asioissa uskon mukamas kaiken. En ala riisumaan kenenkään foliohattuja päästä.
Ja juoruista sen verran, että ne on juoruja. Vain idiootit uskoo niihin. Jos haluaa totuuden, niin se on hyvä selvittää alkuperäiseltä henkilöltä. Miljoona kertaa olen joutunut korjaamaan tuttavapiirissä vääriä tietoja, kun olen ainoa, joka asioista ottaa selvää. Ja sitten nää tontut kuvittelee, että mä olen sinisilmäinen, kun uskon juorun kohdetta, enkä juorujaa.
Itse en ole ikinä ymmärtänyt, miksi ihmiset valehtelevat jatkuvasti ihan normiasioista. Sairaus ilmeisestikin ja hyvin yleinen. Toisaalta osa ihmisistä on pelkureita, jotka eivät uskalla puhua suoraan tai eivät itsekään kestä totuutta. Ymmärrän kyllä sarkasmin ja "pienet valkoiset valheetkin" (olen niihin itsekin joskus turvautunut) jollakin tasolla mutta kaikki muu menee yli hilseen. Eli olen tällainen omia periaatteitaan toteuttava perusrehellinen "sinisilmä", joka tosin kunnioittaa näin vanhemmiten enemmän eläinten kykyjä rehelliseen kanssakäymiseen kuin ihmisten vastaavia. Ja se on surullista :(
Vierailija kirjoitti:
Jotkut on niin perusrehellisiä että eivät osaa odottaa toistenkaan valehtelevan. Meillä on duunissa tällainen tapaus.
En ajattelisi kyseessä olevan rehellisyyden vaan yksioikoisuuden. Joidenkin ihmisten elämä on ilmeisesti ollut sen verran vakaata ja ristiriidatonta, etteivät ole oppineet, että asioilla on yleensä kaksi puolta. Tai että on kieroja ihmisiä, joille totuus on erilainen kuin meille muille. Eivät nämä kierot ihmiset siis välttämättä valehtele hekään, heidän totuuteensa vain ei oikein voi luottaa, vaikka se heille onkin tosi.
Ristiriitojen ja/tai kierojenkin ihmisten keskellä kasvanut ihminen haluaa aina ensin kuulla toisenkin osapuolen selityksen ennen kuin uskoo ensimmäistä.
Jos taas puhutaan eräänlaosesta faktatiedon vääristelystä, niin itse saatan joskus kritiikittä uskoakin jos joku mulle sanoo jotain päin naamaa, jos en varsinkaan itse tiedä asiasta mitään. Niin vähän vaikeaa siinä on alkaa väittää vastaankaan. Saatan siis olla kuin uskoisin. Kotona saatan ruveta tutkimaan asiaa ja jos tuntuu tarpeelliselta ilmaisen sitten myöhemmin, että eipä se kyllä niin ollut vaan se on kyllä näin... Saattaahan olla, että se toinen puhujakin vain luuli jotain eikä ole tarpeen aina mennä nolaamaan häntä, että olitpas väärässä. Joku kolmas voisi siinä sitten katsoa, että mä uskoin kritiikittä sen mitä tämä yksi sanoi. Noh, en...
11
Ihmiset yleensäkin luulevat liikaa. Minusta pitäisi esim. juoruissa kysyä aina molempien osapuolten kantoja.
Jos jotain asiaa yritetään hyvin salamyhkäisesti peitellen kertoa ja vain yhden osapuolen kannalta, niin sellaisessa jutussa on jotain mätää eikä sellaista juorua ainakaan pidä uskoa.
Kaikki ei ole kohdallaan jos toiselta osapuolelta yritetään salata jotain.
Persut ja muut lööppeihin uskovat ihmiset ovat tutkitusti tyhmiä. Tietotekniikka on kuitenkin nykyään niin helppokäyttöistä, että pääsevät nettiin siinä kuin fiksummatkin. Tulokset näkyvät.
Itse kyllä puhun aina totta, ja miksi valehtelisin? En tiedä yhtään syytä valehtelemiseen tai vääristellä totuutta toisin päin kuin mitä se on ollut tai on.
Tiedän kyllä, että maailmassa on ihmisiä, jotka ovat patologisia valehtelijoita, mutta eivät hekään kauan valehtele, kunnes jäävät kiinni valheestaan, sillä sanontahan sanoo, että valheella on lyhyet jäljet.
Jotkut on niin perusrehellisiä että eivät osaa odottaa toistenkaan valehtelevan. Meillä on duunissa tällainen tapaus.