Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ts: Fitline = Fitlin€

Vierailija
21.08.2016 |

http://hyvinvointi.ts.fi/terveys-tiede/fitline/

Ihan parasta. Mun kavereissa on useita tähän hurahtaneita.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä vielä yhteenveto, en saa puhelimella pastettua koko kirjoitusta. Vauva.fi mainittu xD

Yhteenveto

FitLine-tuotteiden markkinointi sopii aikamme trendiin. Ensiksi väitetään, että normaali ravintomme on puutteellista eikä anna meille riittävästi ravinteita. Sen jälkeen medikalisoidaan ihmisten hyvin tavalliset tuntemukset kuten väsymys ja stressi. Ratkaisuksi niihin tarjotaan taikavaikutteisia ylihintaisia lisäravinteita.

Höysteenä käytetään pseudotieteellisiä väitteitä, laatustandardeja ja logoja. Näillä ilmeisesti pyritään peittämään se seikka, että varsinaisia tutkimuksia tuotteesta taikka sen tehosta ei ole tehty.

On ilmeistä, että tämä liikestrategia toimii hyvin. Pelkästään tämä yksi yritys on kyennyt tällä ja vastaavilla tuotteilla synnyttämään Suomessa lähes 20 miljoonan liikevaihdon ja lähes 3 miljoonan tuloksen. Yhdistelmä suoraa nettimyyntiä ja verkostomarkkinointia on ilmeisen toimiva konsepti.

Verkostomarkkinoinnissa jälleenmyyjä saadaan ilmeisesti uskomaan tuotteeseen kritiikittömästi. Pseudotieteellinen jargon uppoaa kohderyhmään täydellisesti. Ainakin tähän tulokseen tulee kun hakee tietoja näistä tuotteista.

Toisaalta selitys voi olla myös paljon raadollisempi. Liittyessään organisaatioon oikeaan aikaan, voi myynnillä hetkellisesti kyetä tavanomaista helpommin ansaitsemaan tuloja, jotka muutoin olisivat koulutustaso huomioiden epätodennäköisiä. Siinä tilanteessa tuotteen kyseenalaistaminen ei taida tulla monelle mieleen.

Loppukevennyksenä lainaan erään FitLine-jälleenmyyjän kommenttia Vauva.fi –sivuilla

(tämä todellisuudessa lienee trolli mutta käyköön siis kevennyksenä):

” Minäkin saan nykyään passiivista tuloa näistä 7000 euroa kuussa! Kyllä riittää aikaa ja jaksamista perheelle nyt. Jotku ”ystävät” ovat hylänneet törkeästi kun eivät kateuksissa kestäneet meidän elin tason nousua ja siirtymistä ylä luokkaan ja muutta pois vuokra asunnosta ja sitä että halusin auttaa myös heitä saavuttamaan saman riippu matto muuden opastamalla myyjäksi vain aloitus pakkauksen ja koulu tusten avulla! T. XXXXX, itse näinen jälleen myyjä ja perheen äiti”

FitLine-myynnillä voi siis päästä yläluokkaan vaikka ei osaisi kirjoittaa?

Vierailija
2/6 |
21.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko taas joku uusi verkostomarkkinointi scämmi tullu?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuossa jutussa kirjoittaja (lääketieteen tohtori) keskittyy analysoimaan sitä, mihin tuotteiden teho (väitetysti) perustuu. Huuhaata, kallista sellaista.

Ap

Vierailija
4/6 |
21.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Loistava kirjoitus :D

Vierailija
5/6 |
21.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
6/6 |
21.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeasti on niin tyhmiä ihmisiä että menevät halpaan? Ovatko ne samoja jotka tilaavat laihdutuspohjallisia? Surullista :(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä seitsemän