onko teillä jotain ruokia, jotka ovat yhtäkkiä ruvenneet ällöttämään?
enkä tarkoita nyt raskaana ollessa..
olen 37 v ja minua etovat nykyään lihamureke, lihapullat & makaronilaatikko .O
Kommentit (23)
Valmisperunat. Ranut, lohkoperunat sun muut.
Kaikki perunat, vaalea leipä, donitsit/munkit, popcornit, pikaruoka, kaikki missä on makaroonia.
muakin alkanut liha ällöttämään viimesen parin vuoden aikana ja vähentänyt sen syömistä paljon, syönyt lihaa viimeksi pari viikkoa sitten. Välillä tuntuu että elän pelkillä marja-banaani smoothieilla ja juustoleivillä :o
Kananmuna, kala, juusto
Olen syönyt vegaaniruokaa, niin huomaan, että tulee vastenmielisyyttä...
Ei niinkään yht'äkkiä vaan ajankuluessa: lähes kaikki liha. En pysty syömään varsinkaan sellaisia joihin liittyy ajatus varhain väkivaltaisesti lopetetusta elämästä, kuten kananpojan, vasikan, karitsan liha. Lisäksi tulee riista kuten jänis, vesilintu, hirvi, kauris jne. joiden hajukin jo oksettaa. Voisi siis sanoa ettei etiikkani hyväksy näiden syömistä.
Mä olen tässä ihmetellyt, että miksi lakkasin muutama vuosi sitten syömästä munuaisia. Vain lakkasin, ei ollut mitään huonoa kokemusta syynä ja olin syönyt munuaisia eri muodoissa lapsesta lähtien. Syön kuitenkin muita sisälmyksiä, kuten maksaa tai kateenkorvaa, edelleen hyvällä ruokahalulla. Sisälmysten käsittely ei myöskään ole mun mielestä ällöä. Go figure?
einesmaksalaatikko ! oli vielä jokunen vuosi sitten suurta herkkua, nyt pelkkä hajukin tekee pahaa..
Katkaravut... rakastin niitä ennen ja en tiedä mitä on tapahtunut :(
Viljatuotteet. Makaronit ja muut pastat mautonta mössöä, leipä kuivaa kitkerää känttyä tai kitalakeen liiskautuvaa töhnää. Puurot mautonta mahantäytettä, eikä pidä edes nälkää ilman hillitöntä voikönttiä, miksi siis syödä sitä puuroa, kun voi syödä pelkän voin ja nälkä pysyy pitempään poissa silti. Viljatuotteet aivan turhaa mahantäytettä ja tyhjiä kaloreita, vaikka olis kuinka täysjyvää, kuitua saa muualtakin.
Välillä tulee täysi kyllästyminen kasviksiin, ei vaan jaksa puputtaa salaattia tai raastetta tai kokkailla kasveja kypsiksi. Tämä kyllästyminen rehuihin on onneksi ohimenevää, sellaista kausittain ilmenevää.
Broilerinkoivet, hyi helvetti sitä hajua, makua, koostumusta ja onhan sen syöminen niin sottaistakin.
Kävin syömässä kiinalaisessa ravintolassa ja illalla alkoi oksennustauti. Yökkäsin sulamatonta riisiä ja hapanimeläkastiketta.
Siihen loppui kiinalaiseen ruokaan kohdistuneet mielitekoni. Thaimaalainen muistuttaa paljon kiinalaista ruokaa. Se menee edelleenkin alas ihan keppeästi. :-)
Jauhelihaa en pysty syömään enää ollenkaan.
En edes paistamaan sitä koska pelkkä hajukin ällöttää.
Sipuli inhotti jossain vaiheessa ja sipulia on melkein joka paikassa, jopa mausteissa.
Kahvin haju etoi pitkään ja kahvioiden ohittaminen oli piinallista. En juo kahvia, mutta pidän yleensä kahvin tuoksusta.
Tölkkitonnikala haisee niin kuvottavalle, etten pysty syömään sitä ollenkaan.
Jauheliha. En koskaan osta eineksiä, joissa on (epämääräistä) jauhelihaa.
Syön yhä enemmän kasvisruokaa.
raskalaiset perunat, kaikki muutkin tuunatut perunapakasteet
vaalea leipä / sämpylät mistä hiiva haiskahtaa
ruisleivät, joissa vehnäjauhoa käytetty
Syön kyllä lihaa, mutta välillä varsinkin jauheliha ällöttää niin että en voi syödä sitä. Saattaa kesken syömisen tulla se ällötys, vaikka aluksi olisi ollut hyvää. Joskus ällöttää paistetun kananmunan keltuainen, keitettyjä kananmunia en voi syödä sen hajun ja koostumuksen takia. Olen vähentänyt lihansyöntiä kun annan osan, ehkä 1/3, lihoista kissoille ja laitan moniin ruokiin sekaan soijarouhetta.
Pizza. Tai ei se varsinaisesti ällötä mutta ei vaan tee enää mieli, aiemmin hain joka perjantai karvakädeltä pizzat kotiin. Nykyään tulee haettua ehkä kerran vuodessa.
Kaikki liha, pinaattiletut, kananmunat paistettuna tai keitettynä, vaalea leipä, tomaatti :D