Päästin suustani sammakon, hävettää
Henkilö, johon tutustuin loman aikana, kertoi olevansa Personal Trainer ja vetävänsä ryhmäliikuntatunteja. Ei - tämä ei ole kukaan suosittu bloggari ainakaan tietääkseni. Menin möläyttämään, että onko hänellä mitään oikeaa ammattia. Ei tämä ole provo, toivoisin, että olisi. Olen viisikymppinen ja nämä hommat on itselleni vähän vieraampia, uudempia. Olen itsekin ottanut PT-tunteja, mutta kun tällä oli muukin ammatti, niin siitä se möläytys jotenkin sai pohjansa.
Kommentit (6)
Sanoi että on miettinyt jotain liikuntaan tai ravitsemukseen liittyvää tai ehkä hoitoalaa, mutta selvästikin loukkaantui.
Sama ajatus tulee itselläkin mieleen kun joku kertoo olevansa pt :D
Itse olen lähihoitaja ja multa kysyi yksi sairaanhoitaja että "opiskeletko vielä vai onko tuo päätyösi" ...
Olin sijaisena koulussa, minut vaan nopeasti ohjattiin yhteen luokkaan juuri kun tunnin pitit alkaa ja kerrottiin että tämä on se luokka jossa opetan seuraavan tunnin (oli tosi kaaoottinen päivä ja kaaoottinen sijaistus muutenkin, yleensä vähän paremmin saa ohjeistuksia). No anyway, aloitin tunnin ja sitten laitoin oppilaita tekemänä ryhmätyötä. Yhdelle "tytölle" sanoin että "Sinä voitkin mennä tuohon ryhmään" niin ko. nainen ilmoittikin olevansa luokan koulunkäyntiavustaja. Vähän kyllä hävetti, toisaalta, nainen oli hyvin nuori... T:Ope
Ei toi ollut edes rupisammakko. Yleensä noita hommia tehdään sivutyönä.
No mitäs tuttusi vastasi? :D