Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten saan lapsen lopettamaan rääkymisen...

Vierailija
29.07.2016 |

Esikoinen (ja ainut lapsi) ei vielä pahemmin puhu, mutta juttua hänellä riittää ja tuo sen ilmi rääkymällä. Korvia vihlovaa rääkymistä aivan jatkuvasti.

Ja siis tämä ei ole ole mitään itkemiseen/kipuun/vaatimiseen/innostukseen liittyvää (no okei tietenkin tapahtuu näissäkin tilanteissa), vaan hänelle aivan normaali arkinen kommunikointikeinonsa, jolla sitten juttelee aamusta iltaan.

Tulen hulluksi ja korvat pyytävät armoa. Mikä neuvoksi?

Julkisilla paikoilla muita ihmisiä ärsyttää selkeästi, mutta minäpä elän tuon kanssa kellon ympäri. Mies sentään pääsee töihin pakoon.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/2 |
29.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistele aikaa taaksepäin, milloin teidän kommunikointi meni tähän rääkymiseen? Oletko jättänyt lapsen huomiotta useasti ja vastannut hänen tarpeisiinsa vasta kun hän rääkyy? Ootteko te hänen mielestään liikaa menossa ja lapsi kaipais enemmän rauhallista kahdenkesken oloa sun kanssas? Vaikea sanoa mistä teillä sitten mättää, toivottavasti saat käytöksen muuttumaan parempaan. Muutamaan tällaiseen 4-6v rääkyjään oon tutustunu kaveripiirissä ja sillon on ollu kyseessä lellitty esikoinen jolla kaks vuotta nuorempi pikkusisko tai veli. Yhdistävä tekijä on juurikin tuo ikäero ja äitin lellikki, toivottavasti en ite mee yhtä sekoboltsiks kasvattajana että lellin meidän vauvan ihan pilalle, hän on nyt 6kk 😬❤️😊

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla