Pitävätkö yliopistot ja amk:t ollenkaan yhteyttä opiskelijoiden vanhempiin?
Te varmaan tiedätte, jotka olette korkeakoulussa opiskelleet. Ollaanko sieltä tarvittaessa kotiin yhteyksissä?
Kommentit (14)
Ei tietenkään olla, aikuiset ihmiset hoitavat opiskeluasiansa itse.
Mites mones aloituksesi tämä jo on tästä aiheesta?
Haluatko vataa vähän taustoja, miksi asia askarruttaa?
🇺🇦🇮🇱
Minkähän takia sieltä oltaisiin täysi-ikäisen opiskelijan asioista ilmoittelemassa ikis-hulluille?
provoa provon perään lopeta jo nää typerät viestit
Mitä vittua, ei todellakaan. Mulla on osoitteen luovutuskielto muutenkin, mutta yliopistolle olen erityisesti käynyt varmistamassa, että kellekään, KELLEKÄÄN eikä edes vanhemmilleni saa paljastaa osoite- tai muita tietojani.
Vain siinä tapauksessa, että kyseessä on erityistarpeita omaava nuori ja nuori antaa luvan, eikä sittenkään kuin nuoren kautta.
Joo, ne soittaa kotia ja kertoo, että "Taas se teidän Jani-Petteri heitteli kuminpaloja ja veti Pirjo-Irmeliä letistä kliinisen mikrobiologian tunnilla"
Pääsi ihan puhdas nauru suusta kun näin otsikon :D
Tarvittaessa??? Siis jos et ole lukenut läksyjä tai litsaat?? Se ei ole mikään holhouslaitos tai lastentarha vaan vastuu opiskelusta on aivan opiskelijalla itsellään. Mikäli et opiskelusta suoriudu ts. ei kerry opintopisteitä riittävästi niin kela pitää huolen siitä että eivät ainakaan laiskoja elätä että vastuuta opiskelustaan täytyy ottaa.
"Tää teidän Eemeli-Peppiina oli taas krapulassa luennolla. Jo kolmas kerta tällä viikolla."
"Marjo-Pentti lintsasi tentistä."
"Eeva-Mikael toi vauvansa luennolle. Miksi te että hoida lapsenlapsianne?!!"
"Lenni-Eerika poltti tupakkaa tänään bussipysäkillä. Onko tarvetta takavarikoida tupakat, vai onko Leerillä lupa?"
"Katsohan vähän Henna-Aapelin perään illalla. Puhuivat kovaan ääneen tännään Jonna-Erkok kanssa että akovat vetää perseet."
"Pitäisiköhän teidän korottaa Mikko-Irmelin viikkorahaa, kun sillä ei ollut varaa ostaa kopiointikoneen poletteja tänään."
"Heli-Niko jätti jo kolmatta kertaa kurssin aloituksen väliin vaikka on ilmoittautunut kurssille. Pistäkäähän lapsenne ruotuun!"
vittuako se niille kuuluu mitä +20-vuotiaana teen missään laitoksessa...
Ei olla. Korkeakouluopiskelijat on jo aikuisia.
Vierailija kirjoitti:
Ei olla. Korkeakouluopiskelijat on jo aikuisia.
Mutta tähän täytyy lisätä, että tässä vaiheessa vanhemman roolin ottaa Kela ja jos ei opistopisteitä kerry tasaiseen tahtiin tai tulee tienattua liikaa niin Kela pistää rahahanat kiinni. Eli Kelaan kannattaa pitää lämpimät välit.
Ei.