Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Aution saaren ongelma

Vierailija
17.07.2016 |

Olemme ateisteja. Jos muuttaisimme autiolle saarelle, tulvat lapsemme eivät koskaan kuulisi mistään sanaakaan uskonnosta. Meillä ei olisi radiota eikä mitään yhteyttä ulkomaailmaan.
Jäisivätkö lapset sitten kokonaan vaille jumalan armoa? Eikö lapsia otettaisi jumalan lapsiksi.
Laittaisiko jumala uskon ja jumalan siunauksen lasten päähän ihan itsestään?
Tulisi seuraavatkin sukupolvet.. Ja kun meistä aika jättäisi, autiolla saarella (eristyksissä ulkomaailmaan) kenelläään ei olisi tietoa uskonnoista.

Tulisiko sinne uudestaan joku kielletty hedelmä josta tulisi synti vai mitä tapahtuisi?

Eikö tämä ajatusketju kerro sen, että uskonto on ihan ihmisen itsensä keksimää satua !

Missä vaiheessa muuten jumala laittoi ihmiseen uskon, kun alkuihminen laskeutui alas puusta, mutta ei osannut puhua ja viestiä kunnolla toisilleen? Oliko heillä silti se jumalan armo siellä päässä?
Vai onko niin, että ne ennen raamattua ja ennen muita uskonnollisia opuksia eläneet ovat kaikki kadotuksessa?
Heillä ei ole mitään mahdollisuutta olla tietoinen kenenkään ihmisen keksimästä tarinasta.

Ajattelemalla omilla aivoilla avaruuden ja maailmankaikkeuden rakenteen tajuaa, että kaikki on sattumaa. Mitään jumalaa ei ole olemassa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sääliksi kävisi lapsiparkoja

Vierailija
2/4 |
17.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei muuta ku että autiolla saarella olis kiva ottaa artsii nakuna. Ihan sama näkiskö jumala vai ei

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ajattelemalla omilla aivoillaan"..... Siinäpä se. Ihmisen aivoilla ei tämä luomisen salaisuus koskaan selviä. Mistä tulee elämä jokaiseen elävään olentoon? Mikä laittaa sikiön sydämen lyömään?  Mistä tulee elämä? kuka tämän systeemin on kehittänyt? Ei  voida varmasti sanoa,ettei kuoleman jälkeen ole mitään ja ettei Jumalaa/luojaa ole olemassa. Mutta uskominen on vapaaehtoista, eikä se ole keneltäkään pois, vaikka joku ei uskokkaan  tai jos joku uskoo. Jokainen tekee niin kuin parhaakseen näkee.

Vierailija
4/4 |
17.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samallalailla lapset Amazonin lävitsepääsemättömissä viidakoissa jäisi ilman jumalan armoa. Siellä on alueita, jossa yksikään lähetyssaarnaaja ei ole käynyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän neljä