Mitä tekee isossa globaalissa yrityksessä marketing and communications johtaja
Ymmärsin "kaverin" puheesta että communications on talon sisäisten osastojen coatchaamista ja valmentamista, siis tavallaan sisäistä tiedonsiirtoa. Kaveri olis siis eilisen illan tuttu ja vaikutti arvokkaalta ja fiksulta kaverilta. numero on tallessa : ))
Oletteko törmänneet titteliin ja mitä tuo communicaions siis mielestäne tarkoittaa. Marketing tuntuu tutummalta.
No tiedän tietysti että voi tarkoittaa vaikka mitä, mutta millainen tuntuma teillä on tittelistä ja tehtävästä. Kaveri tuntui niin innostuneelta ja ymmärtävältä, etten ihan uskoisi markkinahepuksi, mutta mene ja tiedä. Markkinointi kun tuntuu vähän sellaiselta "käsienheiluttelulta" ja tästä sain käsityksen että "valmentaa" globaalisti strategisten tavoitteiden kanssa jne.... hurjan mielenkiintoisen keskustelut meillä oli.
Voiko siis olla jotain muuta kuin markkinamies, kenties ylempää johtoa, en kysellyt.
-Sydän lääpällään-
Kommentit (18)
LOL, ei ne tee mitään. Pari tiedotetta sinne, messuständi tänne. Siinä kaikki. :D
Siis markkinointi- ja viestintäjohtaja.
Markkinointia ja viestintää. Somea, tiedotteita, messuja, mainoksia (google, bannerit yms. nettijutut, lehdet, ulkomainonta, suorapostit jne.), esitteet, plakaatit, kyltit jne.
Hänellä on johtajan titteli koska on mies. Todennäköisesti vastaa ihan tavallista asiantuntijaa. Ei kuulu johtajien kovaan ytimeen, vrt toimari ja talousjohtaja.
Ne strategiset tavoitteet tulee muualta ja tämä heppu sitten pyrkii tekemään markkinointia ja viestintää niin että ovat linjassa strategian kanssa.
Jäi käsitys että viestintä on talon sisäistä kommunikointia mantereiden välillä ja eri toimintojen yhteistämistä.
Itsekin mielessä oli tuo yllä jo aiemmmin kirjoitettu, mutta nyt vaikutti, että kyse on vähän muusta kuin messuständien tilaamisesta. Kyseessä on kansainvälinen noin 3 miljardin liikevaihdolla toimiva firma.
Onko muita kokemuksia tällaisesta tehtäväkuvasta. Jääkö siis messumestarin tasolle vai miten. Ymmärsin että kiertää mantereita ja yksiköitä jonkin verran.
ap
Ai niin, ei puhunut somesta mitään eikä isommin mainonnastakaan. Siksi siis heräsi mielenkiinot, ettei ehkä juoksi pikkujuttujen perässä. No mene ja tiedä. Pitää käydä nusasemassa ja ottaa tarkemmin selvää, jos kaikkitietävä AV ei pelasta : ))
Ei vain viitsisi käydä nusasemassa jos jo nusasee sihteeriä : ((
ap
Istuu kokouksissa, lentokoneessa ja pitkillä lounailla, kulkee puku päällä näyttäen tärkeältä ja edustaa firmaa. Sen alaiset hoitaa esim. email kampanjat ja mainosten suunnittelun, tämä esimies vaan on viimeisenä vastuussa jos asiat menee hyvin tai huonosti.
Mutta onko teille tuttua, että communications olisi enemmänkin talon sisäistä kuin ulkoista viestintää.
Miten te communications managerit tai johtajat tämän tulkitsette, tai jos olette seuranneet vierestä.
ap
nim. "rakastuntut" gold digger kyselee.
Erikoinen yhdistelmä, jos on vastuussa ulkoisesta markkinoinnista ja sisäisestä viestinnästä. Yhtä erikoista on, jos lässyttää valmentavansa globaaleiden strategisten tavoitteiden toteutumista.
Markkinointi/viestinnässä on muuten huonot palkat, kuten muissakin tukitoiminnoissa.
Puhuu ympäripyöreitä baarissa naisille, että saisi pimpulia. Kerro sitten onnistuiko?
Vierailija kirjoitti:
Jäi käsitys että viestintä on talon sisäistä kommunikointia mantereiden välillä ja eri toimintojen yhteistämistä.
Itsekin mielessä oli tuo yllä jo aiemmmin kirjoitettu, mutta nyt vaikutti, että kyse on vähän muusta kuin messuständien tilaamisesta. Kyseessä on kansainvälinen noin 3 miljardin liikevaihdolla toimiva firma.
Onko muita kokemuksia tällaisesta tehtäväkuvasta. Jääkö siis messumestarin tasolle vai miten. Ymmärsin että kiertää mantereita ja yksiköitä jonkin verran.
ap
Ei ole siis suomalainen tyyppi, koska on pomona noin isossa firmassa. Ei muuta kuin panemaan! Köyhähän se silti on, mutta anna mennä!
Totta, ainakin toinen puoli : ))
Toisena puolena kiinnostaa se, että keskustelut olivat niin yllättävän monipolvisia, että mies alkoi vaikuttamaan hyvinkin kiinnostavalta.
Nyt kultaa kaivamaan, mutta sitä enne olisi kiva hahmottaa onko kyse "mainospellestä" vai kuten ymmärsin, asiastaan innostuneesta ihmistuntijasta, joka motivoi organisaatiota selkeyttämällä strategiaa ja eri toimintojen rajapintojen tukemista. Oli niin coatch, että saisi valmentaa muoakin :) vaikka koko loppuelämänsä.
ap
Kolmen miljardin yrityksessä marketing & communications director ei ole mikään oikea johtaja.
Commsiin todennäköisesti kuuluu ulkoinen viestintä eli ko. ihminen vastaa mediasuhteista, kriisiviestinnästä ym. Riippuu miten iso funktio/millä tavalla miehitetty firmassa ja millainen työnjako. Itse comms manager ja käteen 50k/vuosi plus bonukset. Ei tulosvastuuta eikä alaisia eli mielestäni siihen nähden ihan ok palkka.
Vierailija kirjoitti:
Erikoinen yhdistelmä, jos on vastuussa ulkoisesta markkinoinnista ja sisäisestä viestinnästä. Yhtä erikoista on, jos lässyttää valmentavansa globaaleiden strategisten tavoitteiden toteutumista.
Markkinointi/viestinnässä on muuten huonot palkat, kuten muissakin tukitoiminnoissa.
No tätä vähän ihmettelenkin. Markkinoinnista emme niinkään keskustelleet, enemmän tuo communications jäi mieleen.
Oli palkka mikä tahansa, miehen älykkyys ja keskustelutaito tekivät vaikutuksen.
ap
nussii sihteeriä