Miten eroon alavatsakummusta?
Tuo typerä alavatsakumpu on ollut minulla pitkään ja ärsyttää, kun kaikissa ihonmyötäsissä mekoissa yms. nousee aina pieni kumpare mahan kohdalla. Onko mitään takuuvarmaa keinoa päästä siitä eroon?
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Treenaa lantiopohjanlihakset kuntoon sekä tee monipuolisesti vatsalihaksia (älä unohda selkälihaksia)
Olenkin keskittynyt vain tuohon vatsalihastreeniin, eli voiko lantionpohjalihakset tosiaan auttaa tuon katoamiseen?
Kertokaa, kun löydätte keinon. Ps.tietyt vatsalihasliikkeet voi kuulemma pahentaa kumpua.
Estrogeenidominanssi kerää rasvaa alavatsaan. Onko suolistokaasua vai rasvaa?
Ei välttämättä mitenkään. Laihdutus ja treenaus auttaa, mutta riippuen iästä, hormonitoiminnasta ja vartalon muodosta se saattaa silti jäädä.
On useita hyviä vatsalihasliikkeitä jotka kohdistuu juuri tuohon alavatsapömppöön, esim erilaiset selällään tehtävät jalkojen nostot (suorina tai koukussa). Lisäksi syvien vatsa&selkälihasten vahvistus auttaa.
Muuten syömisten suhteen kannattaa tarkkailla esim viljojen, sokerin ja suolan määrää - ne jos jotkin aiheuttaa pömpötystä ja turvotusta kroppaan ihan kenelle hyvänsä! Kokeile olla leivättä, herkuitta ja suolaisia syömättä esim 1-2 viikkoa, huomaat kyllä heti vatsan litistyneen :) tsemppiä!
Lopeta syöminen. 10km lenkki päivittäin siihen päällä tunti tai puolitoista lihaskuntotreeniä. Sillä lähtee vatsakummut ja reidetkin hoikistuu, eikä osu toisiinsa.
Mikään täsmä liike tai edes useampi samalle alueelle kohdistuva ei yksin riitä. Pitää treenata tasapuolisesti muutakin lihasta. Kaikki vatsan alueen lihakset ja selkä nyt vähintään, jos jalat ja kädet tuntuu turhalta vatsan alueen ongelman vuoksi.
Tuossa kohdassa on naisilla rasvaa ihan syystä aina jonkun verran. Ja usein se lähtee sieltä ihan viimeisenä kovan treenin ja ruokavalion jälkeen.
Lihasta kasvattava treeni yhdessä ruokavalion kanssa pienentää mahaa kyllä aikanaan. Oikotietä ei ole.
Eihän kuitenkaan taustalla ole vatsalihasten erkaantumaa?
Treenaa lantiopohjanlihakset kuntoon sekä tee monipuolisesti vatsalihaksia (älä unohda selkälihaksia)