G: Oletko keskivertoa tyhmempi?
Kommentit (11)
En tiedä älykkyysosamäärääni, mutta tietyissä asioissa olen ihan saapas muihin verrattuna. Mies ilmoitti että vie kellonsa korjattavaksi, neuvoin heti missä _suutari_ on. "Ei kun ihan koruliikkeeseen vien...". Matemaattista sekä visuaalista lahjakkuutta on, mutta ei mitään katuviisautta.
Miten suuri poikkeama lasketaan keskivertoa tyhmemmäksi tai älykkäämmäksi? Jos arvon pitää olla tasan 100, niin keskivertoälykkäitä on melko marginaalinen joukko, vaikka todellisuudessa hajonta noudattellee Gaussin käyrää.
Ihmisten keskimääräisen älykkyyden on sanottu kääntyneen jo laskuun.
Varmaan rotujen sekoittuminen osaltaan vaikuttaa tähän (epäsuotuisa rotujen sekoittuminen. Aasialaisen ja valkoisen sekoittuminen nostaisi älykkyyttä). Samoin se, ettei enää tarvitse olla älykäs pärjätäkseen. Riittää että on riittävän suuri joukko älykkäitä, jotka luovat fasiliteetit suurille massoille.
En varmaan, vaikka tunnenkin itseni joissain arjen/käytännön asioissa välillä tyhmäksi.
Mensan testin mukaan yli sata. Tosin koulussa opetettujen ratkaisujen opiskelun pohjalta perustuva matemaattista lahjakkuutta mittaava testi ei hirveästi kerro koko totuutta ihmisen älykkyydestä.
Omalla osa-alueellaan varmaan ihan kohtuullinen mittari. Ihmisen kokonaisvaltainen arvostelu mensan testin pohjalta on aika turhaa.
Vierailija kirjoitti:
Ihmisten keskimääräisen älykkyyden on sanottu kääntyneen jo laskuun.
). Samoin se, ettei enää tarvitse olla älykäs pärjätäkseen. Riittää että on riittävän suuri joukko älykkäitä, jotka luovat fasiliteetit suurille massoille.
Päinvastoin. Nykyään tarvitsee olla paljon älykkäämpi kuin ennen pärjätäkseen. Ennen tarvitsi olla fyysisesti hyväkuntoinen, nykyään äly pelastaa fyysisesti surkeat astmaatikkonörtit jne.
Populaatioiden ällykkyyden vertailu on muuten pseudutiedettä. Kas, kun mittareita luotaessa ne yritetään kalibroida kulttuurin vaikutusta poissulkeviksi, se tehdään niin, että jokaisen kultuurripopulaation keskiarvon on oltava sata. Toisin sanoen, jos jonkun populaation keskiarvo ei olekaan sata, tutkimus on tehty väärin. Niin ei voi sanoa, että joskus on oltu läykkäämpiä tai tyhmempiä.
Oon tosi fiksu mutta en osaa laskea!
Vierailija kirjoitti:
Eli onko älykkyysosamääräsi alle 100?
Noin129.
Ja sen kyllä huomaa heti jos keskustelee jostain asioista keskimääräistä tyhmemmän kanssa.
Juuh.
Mitä sitä kiistämään. Melko monen on pakkokin olla. Myönnän avoimesti olevani yksi heistä.