Ilman huuhaa-selityksiä ja taikauskoa, mikä teillä on aiheuttanut
näköharhan kuin joku kävelisi näkökentän laidalla ohi? Parin päivän aikana olen ollut näkevinäni jatkuvasti kuistilla ohi kävelevän mieshahmon, hoikan sellaisen. En usko mihinkään henkiin, vaan selitys lienee väsymys tai muu. Onko kokemuksia?
Olen jo yli 40 enkä psykiatrisesti sairas :D
Kommentit (12)
Niskan ja hartian jumit on aiheuttaneet minulle näköhäiriöitä.
Stressaantuneena, kauhuleffojen jälkeen :D
Saman kaltaisia näköharhoja tullut jo vuoden ajan. Itse olen miettinyt voiko olla yhteydessä epilepsiaan (joka minulla siis on), mutta en ikinä muista kysyä lääkäriltä..
Muistan itsellänikin olleen näitä kaksvitosena, kun olin tosi uupunut pienten lasten kanssa. Nyt ei ole sellaista uupumusta päällä, mutta stressiä kylläkin. Ehkä se liittyy jotenkin siihen? Juuri mainitsin miehellekin ääneen, että ihme varjojen häilymistä silmissä. Nauroi, että näen kummituksia, ja samalla pamahti sähkölamppu rikki kovaäänisesti :D
Joo, taisi olla joku sähkömieskummitus. Esim. oman isäni haamu :D
ap
Stressin, ahdistuksen ja masennuksen kombo aiheutti minulle näköharhoja
Niin ja ap:lla migreeni, johon liittyy paljon aistiharhoja. "Hahmot" olisivat kyllä uusi aura.
Alkava Lewyn kappale tauti oirehtii noin
Vierailija kirjoitti:
Alkava Lewyn kappale tauti oirehtii noin
Voi, toivon kyllä kovasti, ettei ole kyse sellaisesta. Olisihan se surkea kohtalo.
ap
Käytätkö silmälaseja, oletko hankkinut uudet lasit? Eri malliset pokat, jolloin heijastus "sivusilmälle" erilainen kuin ennen ja näyttää joltain hahmolta.
Näkyykö se siis aina samassa paikassa? Ootteko siirtäneet jotain huonekalua? Verhoja?
Mulla on ollut taulu samassa paikassa eteisessä jo yli vuoden ja aina vaan sängystä nopeasti katsottuna joku seisoo eteisessä :D
Väsymys ainakin. Yleensä näen näitä hahmoja autossa pimeällä. En itse onneksi aja vaan olen vain matkustajana. Hahmot joko seisovat tien penkalla tai vielä tavallisemmin juoksevat tai säntäilevät auton rinnalla.
Silloin kun olen todella stressaantunut ja väsynyt, niin herään kesken unien harhoihin (esim. joku saattaa istua vuoteeni vieressä tai huoneen poikki lentää jotakin).