Älypuhelin-riippuvainen 13-vuotiaani lähtee viikoksi jalkapalloleirille, olenko kamala äiti jos...
Annan leirille älypuhelimen sijaan oman netittömän kännykkäni? Olen itse ollut liian lepsu puhelimen käytön suhteen ja nyt poika ei oikein osaa olla ilman. Tuo voisi olla hyvä "irtaantuminen" riippuvuudesta.
Peliaika on ollut 3h/päivä mutta sitten käyttää salaa/käyttää kavereiden puhelimia. Ajattelin leirin jälkeen asettaa puhelinajaksi 2h/päivä. Tietysti saa soittaa jos tarvitsee mutta joutavanpäiväinen näpertely jäisi vähemmälle.
Mitä mieltä muut teinien vanhemmat?
Kommentit (19)
Mä olen ollut sillä linjalla, että jos nuorella on muutakin elämää, niin en juurikaan rajoita puhelimen- tai pelikonsolin käyttöä. Jos menee siihen että ei tee mitään muuta, niin sitten puututaan. Itse olen välillä joutunut katkaisemaan netin, kun pelit ei meinaa illalla loppua. Tehokasta. Sen jälkeen alkaa käskyt menemään perille.
Eli itse en kieltäisi älypuhelinta leirin ajaksi. On leirillä olevien aikuisten vastuulla, että poika nukkuu. Joskus keräävät puhelimet pois yön ajaksi.
Olet!!!! Ei saa kuvia otettua, tippuu porukan ulkopuolelle ja saa kuulla asiadra. Älä tee sitä!!
Hyvä idea mutta jos olet ollut lepsu on sinulla vaikeuksia saada lapsi käsittämään että tämä on hänen parhaaksi ja osoittamaan itselleen että voi olla ilman älypuhelintakin jos vain haluaa(tod.näk. sanoo ettei halua). Aseta joku veto asiasta ja ilmoita että jos hän huijaa tai käyttää kavereiden älypuhelinta ja jää kiinni hän häviää vedon. Kauanko leiri kestää? Tosin kaikki on koko ajan enemmän ja enemmän ilman omaa älyä kun on kaikkea turhaa "häiriötekijää" kuten älypuhelimia ympärillä ja tämäkin on ihan normaalia. Itse kylläkin kuittailisin jatkuvasta puhelinen hipelöimisestä jos se alkaisi minua ärsyttämään. Ilman puhelimen häirintää selkiytyy moni omien aivojen ja ajatusten asia.
Jalkapalloleirillä kai pelataan sitä jalkapalloa eikä roikuta netissä. Ota pois vaan, ei siihen kuole. Tai onhan se kauheaa jos joutuu leirillä tekemään jotain niiden muiden kanssa, vaikka pelaamaan korttia tai ihan vaan keskustelemaan.
Viikon nyt pitäisi selvitä noin vanhana ilman älypuhelintakin. Kyllä teini-ikäinen on niin vanha että pärjää jo ilman puhelinta yhden viikon. Aikuisen sitten joutuu kuitenkin pärjäämään omien ajatustensa kanssa. Noloa jos joutuu koko-ajan näpelöimään puhelintaan.
Olin 11v ratsastusleirillä. Ei meillä mitään puhelimia ollut. Äiti soitti muutaman kerran leirin kolikkopuhelimeen.
Hyvin pärjättiin.
Tee pojan kanssa diili, että olette molemmat viikon ilman älypuhelinta. Huomaat, että et itsekään tarvitse sitä mihinkään nii voitte molemat siirtyä ajassa taakse päin.
jos jalis on elämä niin leirillä puhelimen käyttö jää vähäiseksi ihan automaattisesti. joillain leireillä valkut sanoo että puhelimet pois nyt pelataan - ja hyvin on toiminut. iltarauha on myös, känny voi mennä yöparkkiin jos ei toimi ;) yöunet takaa hyvän treenin seuraavana päivänä.
kieltämällä saat riidan aikaan ja leirin alku on jo ihan pyllystä.
Lapsellasi on varmaan illalla hauskaa kun koittaa oma aika ja suurin osa roikkuu omalla älypuhelimellaan. Keksi jotain tekemistä tälle ajalle lapsellesi
Vierailija kirjoitti:
Olet!!!! Ei saa kuvia otettua, tippuu porukan ulkopuolelle ja saa kuulla asiadra. Älä tee sitä!!
On olemassa myös sellainen laite, jota kutsutaan kameraksi ja jolla saa vielä parempia kuvia.
Jos on jo rikkonut yhdessä sovittuja sääntöjä niin on ihan paikallaan ottaa puhelin pois. Määrittelette uudet säännöt ja sovitte jo valmiiksi mitä seuraa, jos sääntöä ei noudta. Toki myös sovitte palkkion, jos sääntöä noudattaa. Pelkän kepin sijaan, keppiä ja porkkanaa.
Eivät ne teinit siellä ympäri vuorokauden pelkästään jalkapalloa pelaa. Loistava keino saada lapsesi jäämään ulkopuoliseksi jos hänellä omaa puhelinta mukanaan.
Okei kielletään sulta kans viikoksi av vauva ja facebook.
Miksi ihmeessä kiellät leirillä älypuhelimen, koska siellä ei kerkiä olemaan puhelimella kuin illalla? Todella typerä rangaistus! Todennäköisesti ei lähde enää millekään leirille, kun nyt leirillä rankaiset häntä.
Eli haluat että lapsesi leimaantuu heti ryhmässä, ja vielä negatiivisella tavalla? Mitä se tarkalleen ottaen edistäisi, että hän ei tiedä mitä kavereille kuuluu leirin aikana, eikä hänellä ole älypuhelinta vaikka kaikilla muilla on? Muuta kuin pahaa mieltä ja epäreiluuden tunnetta?
On se kamalaa ja epäreilua että elämä omin aivoin ilman älypuhelinta on pyllystä. Kenenköhän vika se on.. Miettikääpä nyt itse omaa elämäänne. Miten voi olla noin huolissaan siitä onko joku esine mukana viikon???Kyse on elämästä, on naurettavaa jos puhelin on elämäänne tärkeämpi. Epäreilua on olla niin itsekäs että vaatii 24h puhelinta varsinkin kun siihen on jo tullut riippuvuus. Pitäisi hieman noin vanhojen alkaa jo käyttämään sitä omaa älyään puhelimen sijaan.
Tässä näkee miten monelta on äitiys ihan hepreaa. Ap olisi voinut rangaista poikaansa aiemmin, mutta päättää rangaista häntä kivalla leirillä, koska itse pääsee silloin helpommalla. Ei tarvitse kuunnella lapsen kitinää, valitusta eikä keksiä tekemistä, kun lapselta on kielletty puhelin.
Tosiasiassa kaivaa itselleen vain isoa kuoppaa.
Rankaisuhan tässä ei ole kyseessä näyttää olevan aivan normaali eläminen ilman älypuhelinta monelle hepreaa.
Ei tule onnistumaan. Ainakin meillä tulee koko ajan kavereiden ja kouluryhmien whatsappeja. Haluatko että teinisi putoaa kärryiltä?