mua kaduttaa ja ahdisttaa kun lupauduin vapaaehtoisystäväksi
Vaikka se voi olla antoisaakin, mutta tuntuu että joudun väkisin etsimään sitä yhteistä sopivaa aikaa.
Ja se luo paineita ja ahdistusta.
Kommentit (5)
Ähä paska! Odotan kun tulet ystävystymään! Keksin jo jotain mölähtelyjä, joita voin ärjyä korvaasi.
"Jos metsään haluat mennä nyt, niin vitusti yllätyt!"
t.Tyko, superystävän odottaja
Kuinka pitkällä olet prosessissa ja millaista vapaaehtoistyötä lupauduit tekemään? Jos vasta lupauduit jollekin järjestölle, sinulla on aina mahdollisuus perua päätöksesi. Ja vaikka olisit pidemmälläkin asiassa, juuri vapaaehtoisuus antaa sinulle mahdollisuuden kääntää kelkkasi. Jotkut järjestöt ovat erittäin tarkkoja siinä, keitä ne edes kelpuuttavat esim. kurssitukseen ja sen jälkeen vapaaehtoiseksi.
Toki on tahoja, jotka käyttävät hyväksi vapaaehtoisia ja teettävät heillä paljon palkkatyöhönkin verrattavaa työtä. Tällaista ei pitäisi sallia. Siinä käytetään hyväksi ihmisten vastuuntuntoa. Itse en lähtisi vapaaehtoiseksi esim. turvapaikkakeskuksiin mm. terveydenhoidollisten syiden vuoksi. Sen sijaan voisin olla ns. ystävänä jollekin vanhukselle tai yh-perheelle, kun on omakohtaistakin kokemusta asiasta. Voisin myös ottaa sijoitus koiran tai kissan, jos oma katti sen hyväksyy.
Teen tällä hetkellä vapaaehtoistyötä, mutta enemmän ympäristön ja luonnon puolesta. Se on varsin kiinnostavaa.
Ollaan oltu tukiperheenä nuorelle nyt parin kuukauden ajan. Nähdään suunnilleen kerran viikossa. Ympäristö vähän ihmettelee, miksi viitsitään tällasta tehdä ja kuinka kauheesti tähän menee aikaa.
Me ollaan yllätytty positiivisesti. Aikaa ei tunnu mitenkään erityisesti haaskautuvan, tuossahan se kaveri tulee mukana ilman mitään ohjelmajärjestelyitä. Osallistuu siis meidän arkirutiineihin, kun on paikalla. Meillä on maailmankatsomus avartunut huimasti, kun on ihan uudella tavalla ymmärretty, että kaikki ei elä niin helppoa elämää, kuin me. Osataan jo nyt olla kiitollisempia siitä, mitä meillä on.
Parasta kaikesta on kuitenkin ollut nähdä muutos tässä nuoressa. Hymy on nykyisin paljon herkemmässä ja elämänasenne on valoisampi.
Vapaaehtoistoiminta on kivaa. Ei siinä tarvi mitään temppuja tehdä, olet vaan. Yllätyt iloisesti!
Oon tavannut tämän ihmisen. Me ulkoillaan yhdessä. En muistanut tiettyjä rajoitteita silloin kun tämä oli suunnitteilla.
Kokeile kuitenkin jonkin aikaa :) voi tosiaan olla hyvin antoisa kokemus! Paljon huonommikin voisi aikaansa käyttää