Onko käsidesistä hyötyä?
Toiset sanoo joo toiset ei. Risteily silja symphonyllä edessä, siksi kyselen. Kädet neuvotasn pesemään lämpimällä vedellä ja saippualla, mutta ei sieltä hytin vessasta aina tuu edes kovin lämmintä vettä.
Kommentit (6)
Laita käsidesiä tamponiin ja työnnä tamponi sisään. Hygieenistä ja mukavaa risteilya!
Ps. pese kädet
Minusta on esimerkiksi silloin kun kosket joka ikiseen ottimeen aamiaisella. Ja sen jälkeen syöt käsin esim. leipää. Käsidesi on näppärä tapa puhdistaa kädet miljoonan ihmisen pöpöistä eri ottimissa, ennekuin pistää jotain sellaista suuhunsa johon koskee käsin.
Sama juttu esim. hampurilaisbaarissa, luultavasti syöt ranskalaiset käsin?
Jos ei ehdi ennen yhdeksää kauppaan, niin kyllä sillä aamuun selviää.
Noroon ei auta PELKKÄ käsidesi, vaan paras ehkäisykeino on ensin kunnon saippuapesu, sitten sen jälkeen vielä käsidesi.
Terv. hoitaja, jonka osastolla oli erittäin pitkäaikainen noro liikkeellä, kun hoitajat vaan koittivat käsidesillä putsailla kädet asiakkaiden välissä ja pääsi siis noro sitä mukaa tarttumaan kaikkiin kokoajan.
Mutta hyvä on pitää se käsidesipullo käsillä, ja melkeimpä "lotrata" sillä nyt semmosessa paikassa, missä sitä noroa varmasti liikkuu.
Muista, että käsiä pitää hinkata niin kauan yhteen että ovat täysin kuivat, muuten se huuhde ei pääse täysin vaikuttamaan.
Kiitos asiallisista vastauksista. Ap
Ei ole hyötyä.