Mitä vaadit itseltäsi, jos olet lasten kanssa kotona?
Siis lastenhoidon ja ulkoilun lisäksi...
Minulle kuuluu (omasta mielestäni) kaikki siivous, pyykkihuolto, ruokahuolto ja leipominen kerran-pari viikossa. Kodin pitää olla koko ajan suht siisti, siis ettei hävetä älyttömästi jos joku tulee yllättäen/pienellä varoitusajalla käymään. Nämä siis viikolla päiväsaikaan.
Viikonloppuisin toivoisin mieheltä apuja enemmän kuin mitä antaa, mutta en jaksa " nalkuttaa" , toivoisin oma-aloitteisuutta. Jos pyydän apua, niin mies saattaa (su-iltana esim..) todeta, että onko nyt pakko tehdä sitä tai tätä, kyllä myöhemminkin ehtii... Joo, jätetään vain tuo pyykkikasa mulle maanantaille, ei mulla olekaan vielä kuin ne viikkosiivot, retkin puistoon ja kaksi ateriaa tehtävänä.
Kommentit (27)
Siivous, ruoan laitto, lasten hoito, vaatehuolto (pesu+ silitys), ruokasuunnittelu, pikkuostosten teko lähikaupassa (mitä jaksan ilman autoa kantaa).
Miehelle kuuluu esikoisen nukkumaan laitto, remontti- ja autohommat sekä nurmikon leikkaus. Minäkin leikkaisin, mutta kun mies ei anna.
taidan jättää ensi kuussa syntyvän isälle heti kun mahdollista ja palata töihin. Kyllähän siinä pääsee HUOMATTAVASTI helpommalla; säännöllinen, siisti työ ja kotiin tullessa ei muita velvotteita kun vahtia lasta hetki että toinen saa siivota loppuun!!
HAHAHAA, voi jumalauta mitä kotiorjia täältä " tasa-arvon" maasta löytyy!!
Meillä mies kustantaa tämän orjan kotona olon. Mielstäni on ok että hoidan kodin kun minulla on siihen enemmän aikaa. Jos mies olisi kotona niin kyllä olettaisin että hän hoitaa sitten kaikki kotihommat. Kotona olo on sentää helppoa työelämään verrattuna, ainakin minusta...
Tuleehan sitä kaikenlaista puuhailtua, kuten ruokaostoksilla käyminen, ruuan valmistus, yleistä siivoilua (imurointia, pyykinpesua, sänkyjen sijaamista), lasten ja omien vaateiden hankinta, laskujen maksaminen, auton hultoon vieminen ja katsastuksessa käyttäminen jne.
Puoliso pesee myös pyykkiä ja on ainoa, joka meillä silittää, hänellä on päävastuu erilaisista pikkukorjauksista ja pääsiäisen, sekä joulun juhlaruokien valmistamisesta, kukkien hoito on myös puolison hommia, samoin kuin ikkunoiden pesu.
Eiköhän se palkan tuominen ole ihan pienin mahdollinen osallistuminen, vai pitäiskö sun vielä tienatakin sama määrä kuin miehes??
Ai niin, mutta sitähän tekee taas töissä käyvät suomalaisnaiset (kotitöiden ohella)
eli:
Ulkoilen ainakin2h päivässä lapsen kanssa
Vien isompaa harrastuksiin
Askartelen, luen ja laitan kaikki ruoat lapsen kanssa
Siivoan itse ja kaiken isossa talossamme
Pidän yllä sos. verkostoja
Hoidan talousasiamme
jne.
Tästä oli hauska juttu kerran kun asuimme ulkomailla muutaman viikon miehen työmatkan ajan. Mies yritti kutsua pomoaan meille siellä " kotiin" syömään kun tämä heitti hänet kotiin. Pomo sanoi, että ei varmasti vaimosi tykkäisi. Hän ei vaan voinut varmasti ymmärtää, että meillä kun isä tulee kotiin, koti on siisti, lapset siistejä ja ruoka on pöydässä (ja sitä on aina myös ylimääräistä jos tulee yllärivieraita). : )
Olen ollut viimeisen vuoden lasten kanssa kotona, eli työaikani on siis ollut 24/7. Ok.
Nyt olen töissä ja mies kotona. Työaikani on siis 8/5? Miten minä en sitä huomaa? Kyllä minä kotona työpäivän jälkeen teen niitä täsmälleen samoja hommia kuin kotona ollessanikin iltaisin, joten jos ne työksi lasketaan, niin kuinka " työaikani" on nyt lyhentynyt?
Kyllä vois ne renkaat vaihtaa ja auton huollattaa (montako kertaa vuodessa sekin pitää tehdä, häh) ja kuten viesteistä voi päätellä, mies sitä autoa myös käyttää, niin että kotona oleva mamma saa roudata ostokset jollakin muulla kotiin - ellei nyt satu olemaan mies hyvällä tuulella ja tuomaan ne maitopurkit töistä tullessa autolla.
Voin heittää sen roskapussin töihin lähtiessä.
Pesee ikkunat, just joo, varmaan viikoittain eikä suinkaan pari kertaa vuodessa, niinkuin muilla. Naisen osa on aina ollu tuollaiset puuduttavat, päivästä toiseen toistuvat työt, joiden tekeminen näkyy ehkä puoli tuntia. Miehet saa hoidella kertaluontoisia tai harvemmin toistuvia töitä kokonaisvastuun jäädessä naiselle.
astioita, kun minäniitä sinne laitan tai kiipeää kannen päälle. EI kovin mukavaa, varsinkaan silloin kun kyseessä likaiset astiat. Ei pysy millään poissa astianpesukoneen ympäriltä, kun kuulee/näkee ettäse avataan. Joskus istuu syöttötuolissa sen aikaa, että laitan tiskit, mutta eipämalta siinäkään istua enää muulloin kun syödessä.
t. avuton kolmonen
tää 24/7, 8/5 koskee miehiä, kun katsos miehet tuo rahat ja vie roskat, se riittää.
Minä elän täällä pienten lasten kanssa. He ja koirat pitävät huolen päivien rytmistä. Ei mieskään minulta mitään vaadi kuten en minäkään mitään häneltä vaadi palattuaan töistä. Kotihommat hoidetaan ihan tilanteen ja fiiliksen mukaan :)
Ihan hyvin ehdin ne tiskit laittamaan sitten kun mies kotona tai lapsi nukkuu. t. kolmonen
hereillä pysymistä, että olen aina tavoitettavissa. HArvemmin noitten kans mitään tarvii tehdä, ku keskenään leikkivät!
Hoidan kaiken hyvin, ja saan miehen palkan tililleni, jonka käytän kuten parhaaksi näen. Minua pitää kunnioittaa, ja minulle ei huudeta eikä sanota mitään ulkonäköön liittyvää.
Jos minulla on aikaa imuroida ja laittaa ruokaa niin pitäisikö jättää ne iltaan (kun mies on tullut kotiin) ihan vain tasa-arvon vuoksi?
Meidän perheessämme on alusta asti ollut täysin itsestäänselvää, että kotona oleva hoitaa kotityöt, sama koskee sekä minua että miestäni.
Kun itse teen joskus satunnaisesti töitä, saan tulla puhtaaseen kotiin ja ruoka odottaa valmiina.
En näe tässä järjestelyssä mitään vikaa.
Ja mikä helvetin fraasi se on, että kotiäiti on töissä 24/7 ja isä vain 8/5???
Meillä ainakin vastuu jakautuu molemmille vapaa-aikana, en todellakaan " ole töissä" 24/7.
täynnä, mutta joskus ei tosiaan nappaa mikään.. Kaks pikkusta jaloissa pyörii niin joskus jää tiskinoneet sun muut siihen kun lapset jo nukkumassa,, eikä se haittaa. Joskus jää seuraavalle päivällekin :) Välillä kaaos ja välillä vähän siistimpää - ikinä ei tiptop. Nytkin pyykit toista päivää koneessa märkänä ja osa nojatuolilla kasassa kaappiin menossa. Aamusta sain sentäs rieskoja tehtyä. Mutta pärjätään!
Ja sitten vielä kehtaavat jotkut väittää, että kotiäidit on laiskoja ja työtä pakenevia!!
Pyykit, ruoat, siivoukset, ulkoilut, leikit, nukutukset yms. Joka päivä teen. Helteillä jäi ruokapuoli vähän huonoks, pyykkiä pesin sitten senkin edestä. Kolme vuotta elänyt näin ja nyt tuntuu että alkaa väsymään. Pitää hakea 2 ja 3v lapsilleni hoitopaikkaa että sais vähän vaihtelua arkeen. Olen yh.
ja autan siinä. Muuten aikalailla samoin kuin sinä. Paitsi että nyt olen viimeisilläni raskaana, ja olen laskenut standardejani, en pese ikkunoita enkä mattoja, ja tänään annoin lapsille pakastepitsaa (ja salaattia). Ja imurointi tms on myös harventunut. Ja varmaan kanssa kun on vauva, pitää jonkin aikaa ottaa rauhassa taas.
Pidän kodin siistinä eli imuroin useamman kerran viikossa, täytän ja tyhjennän astianpesukoneen, järjestelen lasten lelut paikoilleen iltapäivällä lasten kanssa.
Teen kaksi lämmintä ruokaa (eli lounas ja päivällinen) sekä huolehdin aamu -ja iltapuurot. Noin joka toinen viikko leivotaan leipää ja joskus harvoin pullaa tai jotain kakkua. Hoidan myös pääasiallisesti kaupassa käynnin, joskus mies tuo töistä tullessaan mukanaan " maitolastin" tai muuta päivittäin tarvittavaa.
Pyykkiä pesen, joskin silityksen hoidan illalla lasten ollessa nukkumassa (1,5-vuotiaamme on turhan kiinnostunut silitysraudasta, joten en halua hänen olevan lähellä sitä tehdessäni).
Haluan, että lapsilla on mukavia harrastuksia ja vien heitä mielelläni niihin päivisin. Samoin jos on jotain konsertteja tai näytelmiä tms. niin niihin menemme ehdottomasti.
Näin iltaisin saamme kiireetöntä perheaikaa yhdessä.