Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jehovan todistajat tunnetaan siitä, että he odottavat koko ajan ns. "maailman loppua", Harmagedonia.

Vierailija
28.05.2016 |

http://johanneksenpoika.fi/dokumentit/harmagedon.html

Vartiotorniseura on profetoinut maailman loppua useille eri vuosille, tunnetuimpia ovat vuodet 1914, 1925 ja 1975. Kuten tiedämme, kaikki em. profetiat ovat menneet pieleen. Niinpä Vartiotorniseura ei enää uskalla sanoa mitään täsmällistä vuotta, mihin odotukset kohdistetaan. Sen sijaan Vartiotorniseura on koko ajan varpaillaan, ja pitää kaikki Jehovan todistajat kiireisinä väittäessään, että elämme lopun ajan lopun aikoja, aivan Harmagedonin kynnyksellä. Vartiotorniseura käyttää alamaisia hallitessaan avuksi pelkoa, koska virallisen opetuksen mukaan pelastua voi vain olemalla Jehovan todistaja. Näin pelko estää monia jehovantodistajia ottamasta selvää Vartiotorniseuran "totuuksista", koska oma pelastuminen on vaakalaudalla.

On paikallaan luoda katsaus Vartiotorniseuran uusimpaan käsitykseen Harmagedonista. Seuraavassa on tiivistetyssä muodossa esitetty nykyinen ajan tasalla oleva Harmagedon-profetia, mikä löytyy kokonaisena jw.org -nettisivuilta (Jehovan todistajien viralliset internetsivut).

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
28.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitkäs Jehovaviikot nyt on taas menossa kun näitä threadeja satelee?

Vierailija
2/5 |
28.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesän konventit lähestymässä. Lisäksi Iltalehti on näkyvästi uutisoinut konventtien tulevaa ohjelmistoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

aika monilla muilla lahkoilla on myös maailmanloppu tulossa.

Vierailija
4/5 |
28.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edellinen pitkä ketju poistettu. Liekö Jesse modena?

Vierailija
5/5 |
28.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä muutkin kiihkokristityt odottavat. Esimerkiksi Riku Rinne, seksuaalirikollisen Nokia Missio -johtajan Markku Koiviston ylin ystävä, on saarnannnut lopun aikoja jo 80-luvulta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän neljä