Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

LA 2017/01 tienoilla - odottajat +-40

19.05.2016 |

Laskettu aika meillä on tammikuun puolivälin hujakoilla. Minä olen ensisynnyttäjä ja yli neljänkymmenen. Täällä ollaan ikionnellisia luomulapsesta. Kiinnostaisi, jos on muita elämää kulkeneita odottajia, joiden laskettu aika vuodenvaihteessa tai sen liepeillä :)

Kommentit (15)

1/15 |
19.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen 44-v ja ennestään lapsia 5.

Pari aikuista ja kolme kotosalla.

Nyt LA 9.1

Milloin sinulla on LA?

2/15 |
21.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laskettu aika laskureilla on 13.1....15.1. Ensimmäinen raskaus siis; todella toivottu, ei ollut uskaltanut toivoa. Ja vähän yllätys, koska olen 43 minäkin. Minulla vain kummi-, siskon ja ystävien lapsia lähistöllä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
20.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

uskaltaudunpa minäkin tänne raapustamaan, vaikka vähän vielä arveluttaa...

Olen 41v. ja edellisestä raskaudesta on aikaa 11 vuotta. Laskettu aika olisi ehkä noin 9.1-11.1.

Varasin ajan yksityiselle ensiviikolle jotta saamme varmistuksen onko kaikki ok ja tosiaan uusi ihmisen alku meille tulossa!  Katsotaan sitten tarkemmin, nyt pitäisi malttaa odotella vielä melkein viikko. 

Turvotus on melkoista, tuntuu että housut puristavat varsinkin iltapäivästä. Pahoinvointia ei onneksi ole (vielä?) ollut, mutta rinnat ovat olleet todella kipeät jo 3 viikkoa. Myös repäisykipua ja ajoittaista jomotusta alavatsassa / jommallakummalla puolella. Toivottavasti ihan normaalia kuitenkin. 

Oletteko jo varanneet neuvola-ajan? Minä en, mutta pitäisi sinnekin soitella kai ensiviikolla. Jotenkin ei vaan usko todeksi / haluaa varmistaa siellä ultrassa ensin onko kaikki kunnossa. 

Aurinkoista viikonloppua :)

4/15 |
21.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varasin neuvola-ajan, en tiedä pitäisikö käydä jossain varhaisultrassa. Ajan sain 8.6. Kaiketi eivät pitäneet iästä huolimatta riskiraskautena, kun ei ole aiempia keskenmenoja eikä muitakaan terveysongelmia... Väsymys on aika käsin kosketeltavaa, pienen pientä kuvotusta ja selkäjomotusta sekä muita pieniä oireita. Kyllä tämä tuntuu uskomattomalta onnelta. :)

5/15 |
21.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvola ja uä tiistaina.

Onnellinen oon minäkin. :)

6/15 |
21.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä päin asut?

Itse en saanut täällä pk-seudulla aikaisempaa aikaa neuvolaan kuin tuon 8.6. Olivat tosin yrittäneet soittaa minulle neuvolasta työpäivän aikana, joten ehkä tarjoavat aikaisempaa aikaa kuitenkin :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
7/15 |
25.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse Helsingissä.

Kävin eilen varhaisultrassa jossa viikot tarkentui eli tänään 6+4 vkoa ja sydän lyö.

Neuvola on heti kun hoitaja on tervehtynyt.

8/15 |
25.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin asun Hgissä. Miksiköhän sain ajan vasta rv 8 + 2? Silloin tietysti varmimmin jo kuuluvat sydänäänet ym. En varmaan ole kovin riskiodottaja iästäni huolimatta muutenkaan. Olen nimittäin täysin terve, ei sairauksia. Mutta kyllähän tällainen uusi asia elämässä tuntuu todella tärkeältä, sikäli sitä toivoisi pääsevänsä pian neuvolaan.

Oireita on, mutta ei pahoinvointia juurikaan. Pahin oire tällä hetkellä on jatkuva nälkä... Iloa odottamiseen. Tammikuuhun on pitkä matka vielä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
9/15 |
25.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matka on vielä pitkä meille, menin yksityiselle.

En pidä julkisesta puolesta kun hoitsut vaihtuu koko ajan.

Vierailija
10/15 |
30.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

kävin yksityisellä ultrassa viime torstaina ja valitettavasti raskaus oli keskeytynyt. Kyseessä oli ilmeisesti tuulimunaraskaus. Luulin olevani rv 7+1, alkiota ei näkynyt ja lääkäri arvioi raskauden pysähtyneen noin rv4-5. Oli aikamoinen shokki koska oli kovat raskausoireet ja kohtukin oli kasvanut ihan normaalisti. Nyt odotan sairaalaan aikaa kohdun tyhjennykseen torstaille. Olo on kamala, en ole pystynyt menemään töihin tänään. Surullista. 

Toivon sydämeni pohjasta kaikkea hyvää teille ja tuleville pienokaisille. Ehkä vielä myöhemmin mekin yritämme uudestaan, vaikka puolisoni onkin tällä hetkellä sitä mieltä että harkitaan asiaa vasta kun on tästä kunnolla yli päästy. Itseäni kauhistuttaa ajan kuluminen, ja ikääntyminen; ei tässä niin pitkään ole enää aikaa yrityksillekään. Ja toisaalta tiedostan myös sen, että keskenmeno saattoi johtua juurikin iästäni. No, sille ei mitään nyt voi vaikka harmittaakin hirmuisesti. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
11/15 |
31.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi surua. Osanottoni.

Kyllä tässä iässä on tiedossa hyvin nämä kaikki riskit. Meillä ei ole tehty varhaisultraa, neuvolakin vasta ensi viikolla. Silti pitää uskoa ja toivoa, että kaikki menisi hyvin.

Anna ajan kulua hetki, sitten on ehkä uudelle vielä mahdollisuus <3

Voimia!

12/15 |
06.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osanottoni myös :(

Riskiviikoilla elellään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
10.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,lueskelin teidän kirjoituksia ja hienoa huomata että on vähän "vanhempaa" odottajaa liikenteessä :) itse olen 41v.ja neljäs lapsi tulossa, siis alamme olla jo loppu suoralla rv 36+6. Olisi hienoa kuulla miten olette voineet raskaus ajan ja synnytys kokemuksia tosin taidan nyt olla itse se joka on ensimmäisenä vuorossa :) 13v on aikaa edellisestä synnytyksestä ja jotenkin pelottaa vaikkakin tietoa on ja kokemusta asiasta :/  Muistelen sitä alku aikaa kun tein testin olin todella yllättynyt (olin kai niin vanha jo että luulin että ei tärppää enää) aika kului hitaasti ja pelkäsin pahinta (olen kokenut yhden keskenmenon) olin pahoinvoipa ja väsynyt. Omalla kohdallani voin sanoa että on ollut raskaampi odotusaika kuin nuorempana,jouduin jäämään jo töistä pois rv 28. Työni on paljon kävelyä,seisomista, ruumiillista työtä. Selkäkipujen ja jalkojen turvotuksen takia. Ultrat ja neuvola käynnit ovat menneet hyvin eli kaikki normaalia eikä mitään erikoista vaikka olenkin vanhempi, jota jo joku viisas minulle sanoi että minua vahditaan ikäni takia no toki jos jotain erikoista ilmenee. Tosin olen itse se vahtia,liikaakin välillä,huolestun,kiinnitän kaikkeen pieneenkin huomiota johon tuskin tarviis. Kai sitä vanhempana ottaa erilailla tämän raskauden niin kuin muutenkin asiat :) kiva olisi kuulla teidän kokemuksia/ajatuksia!

14/15 |
07.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä myös 42v,  ja ensisynnyttäjä.  Myöskin aletaan pikkuhiljaa olemaan loppusuoralla.  Ei suunniteltu raskaus, enkä heti alussa tajunnutkaan olevani raskaana.  Mutta ilolla vastaanotetaan :)

Kaikki mennyt siis tähän asti hyvin ja lähes huomaamattomasti. Alussa hieman pahoinvointia, mutta niin vähän etten enempää miettinyt asiaa.  Nyt olen ultrassa käynyt useamman kerran, kun on ollut mahdollista päästä niihin.  Olen ollut myös NIP-verikokeissa, johon ikäni puolesta sain mennä.  Yhteen ultraan sain vielä ajan, mutta alkaa olla lähellä laskettua aikaa, joten saa nähdä ehtiikö sinne :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
15/15 |
20.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten raskautenne etenee??