Saako synnärillä olla omassa pyjamassa?
Olen siis synnyttänyt tähän mennessä Saksassa ja siellä ollaan sairaalassa omat vaatteet päällä, mikä musta oli todella hyvä asia. Siis omat imetysliivit, pikkuhousut, oma pyjama, kylpytakki, varvassandaalit jne.
Muistan vaan lapsuudesta Suomessa, että kaikilla potilailla oli sellaiset 70-luvun hirveät sairaalavaatteet. Vieläkö siellä on sama meininki? Jos on, niin onko kiellettyä ottaa tarvittava määrä omia vaatteita mukaan ja käyttää niitä?
Jotenkin se tuntuu kivemmalta...
Kommentit (11)
Saa olla. Musta on kyllä kivaa, ettei tarvitse itse kotona pyykätä niitä vaatteita, vaan saa vain heittää ne sairaalan pyykkiin. Ja muuten, vierihoito-osastolla ei käytetä pyjamaa, vaan semmoista yöpaitaa/mekkoa.
Minulle hoitaja tiuskaisi että mikäs kiire sinulla kun puin omat vaatteet sinä aamuna kun oli vauvan kotiinlähtötarkastus.. Ainakaan meidän sairaalassa ei ollut imetysliivejä, joten onneksi tuli otettua omat mukaan.
Kannatan niitä sairaalan mekkoja. Ei se mikään muotishow ole siellä se kaksi päivää, jonka keskimäärin joutuu viettämään osastolla. Mulla ainakin oli se pyjama ja sairaalapikkarit veressäkin kerran kun jälkivuoto oli niin runsasta aluksi. Helppo oli vaihtaa uusiin. Sillä mekolla on myös helppo imettää, liivejä ei välttämättä edes osastolla tartte, ellet tulvi maitoa, mutta harvalla se ehtii edes kunnolla nousta osastoaikana.
Omat sukat ja tohvelit ovat ehkä monelle miellyttävämmät, jos vertaa niihin sairaalan. Itse olin paljain jaloin melkein koko osastoajan, mulla oli järkyttävä turvotus jaloissa synnytyksen jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
Saa olla. Musta on kyllä kivaa, ettei tarvitse itse kotona pyykätä niitä vaatteita, vaan saa vain heittää ne sairaalan pyykkiin. Ja muuten, vierihoito-osastolla ei käytetä pyjamaa, vaan semmoista yöpaitaa/mekkoa.
Riippunee sairaalasta, mitä liinavaatevarastosta löytyy. Itse en ainakaan käyttänyt hetkeäkään sitä pitkää yöpaitaa, kun osastolle pääsin. Eihän sillä voi edes nukkua, kun rullautuu vaikka miten. Pyjamassa kuljeskelin, ja onneksi ei tarvinnut omia vaatteita käyttää, sen verran reilusti tuli jälkivuotoa, että niistä olis kotona ollut melkoinen pyykkääminen, kun aina jostain holahti, vaikka oli minkälainen side.
Minä olen kahden viimeisimmän lapsen kohdalla ollut ihan omissa vaatteissani. Eipä siitä mitään sanomista tullut.
Omat imetysliivit oli mulla kyllä tarpeen, muistan kyllä sen tunteen, kun olin hakemassa ruokaa, oma lapsi heräsi tietysti juuri sillä välin huoneessa ja alkoi itkeä nälkäänsä niin että käytävä kaikui. Siinä silmänräpäyksessä oli yöpaidat ja aamutakit märkänä, kun en ollut niitä liivejä ja suojia laittanut.
Sairaalakamoissa minä olin, siinä yöpaidassa ja pikkareissa. Oli ihanaa kun sai huoletta nakata hikiset, veriset ja maitoiset vaatteet jonkun toisen pestäväksi eikä stressata lähteekö tahrat ikinä irti kun kotiin asti pääsee. Mun jälkivuoto oli todella runsasta eikä niitä siteitä tahtonut oikein saada niin, ettei jostain olisi ohi vuotanut. Helleaallon keskellä myös hiki virtasi. Paljain jaloin tassuttelin pääasiassa.
Ite olin ekan yön synnytyksen jälkeen sairaalan kamppeissa ja sit kun hiki laantu ja veret pysy siteissä vaihoin omiin vaatteisiin.
Sairaalan vaatteet hiostaa minusta paljo joten puuvillaset on mukavampia
Kiitos kommenteista!
Onpa hyvä tietää, ettei kuitenkaan ole suorastaan kiellettyä.
Mulla nyt on kuitenkin olemassa jo useampi imetyspyjama vaihtovaatteeksi, kun en tykkää yöpaidoista, joten otanpas sitten mukaan.
Ap
Synnytyksen aikana on kätevämpi käyttää sitä sairaalan kaapua, kun vaatteet vähintään hiostuvat ja voi niissä olla jotain muutakin ylimääräistä ennen kuin vauva on saatu onnellisesti kapaloitua. Synnytyshuoneesta mennään yleensä suoraan suihkuun ja sen jälkeen on kiva laittaa omat vaatteet, sairaalan alkkarit on verkkohousuja, joten suosittelen ottamaan omat.
Niitä samoja kamalia sairaalavaatteita on edelleen. Ei ole kiellettyä ottaa omia vaatteita.