Alle 25-vuotias ammattikoulun opiskelija, työmarkkinatuki yms.. Apua!
Olen 22-vuotias. Mulla ei ole mitään koulutusta peruskoulun jälkeen, kävin aikani merkonomilinjaa mutta jätin sen sitten pahan masennuksen vuoksi kesken ja lähdin armeijaan ja sieltä suoraan erääseen varastoon töihin. Nyt haluaisin nousta jaloilleni ja opiskella, ja sainkin nyt opiskelupaikan nuorten aikuisten koulutuslinjalle datanomiksi. Tämä on mulle ihan unelma ja haluaisin todella lähteä opiskelemaan, mutta työkkäristä opintotuista ja työmarkkinatuesta kysellessäni sain vaan tylyn vastauksen, että koska olen 25-vuotias, mulle ei heru mitään.
Voiko tää nyt ihan tosissaan mennä näin? On niin toivoton olo, ehdin jo innostua tosi paljon tuosta opiskelupaikasta, mutta ilman mitään tukia opiskelu on mulle täysin mahdotonta, koska en päätoimisesti opiskellessa yksinkertaisesti vaan ehdi myös käymään päätoimisesti töissä..
Mikä ihmeen logiikka tässä on, että nuoria patistellaan opiskelemaan, mutta kun olisin lähdössä, niin työkkäristä todetaan, että tukia ei tipu ennen kuin vasta 3 vuoden päästä?
Itkettää ja turhauttaa ja hävettää, ehdin jo iloita tästä opiskelupaikasta perheelleni ja kaikille, ja nyt tarvitseekin ilmeisesti vaan peruuttaa opiskelupaikka ja jäädä luuserina samaan varastoon duuniin hamaan tulevaisuuteen asti.
Kommentit (12)
Kyllä sun opintotukeen pitäisi olla oikeutettu. Ei tuossa toisen asteen opintotuessa pitäisi mitään rajoituksia olla. Käsititköhän oikein vastauksen tai käsittävätkö he oikein sun kysymyksen... Kysypä Kelasta asiaa, kyllä siellä tiedetään opintotuesta.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä sun opintotukeen pitäisi olla oikeutettu. Ei tuossa toisen asteen opintotuessa pitäisi mitään rajoituksia olla. Käsititköhän oikein vastauksen tai käsittävätkö he oikein sun kysymyksen... Kysypä Kelasta asiaa, kyllä siellä tiedetään opintotuesta.
Jos on näin, niin ehkä jompikumpi osapuoli ymmärsi jotain väärin. Pitänee soitella uudestaan ja kysyä.. Kiitos aivan mielettömästi, pelastitte mun päivän!! Toivottavasti tää tästä, haluaisin niin mielettömästi opiskelemaan ja eteenpäin elämässä
Kelan sivuilta löytyy tietoa selkeässä muodossa, katso sieltä.
Yli 25-vuotias voi saada työkkärin kautta omaehtoisen opiskelun tukea (työmarkkinatuki).
Alle 25-vuotias voi hakea ihan normaalisti opintotukea, ym.
Eikö yli 25 vuotias saa muka opintotukia?
Kyllä sinä opiskelemaan pääset! Vielä ei sentään aivan niin huonosti tässä maassa asiat ole, etteikö edes opintotukea (ja lainaa) saisi.
Vierailija kirjoitti:
Eikö yli 25 vuotias saa muka opintotukia?
Saa, mutta on myös muita rahoitusmahdollisuuksia
Olet kysynyt työkkäristä vaikka ei pitäisi. Sä haet tuet Kelalta.
Jos taas haluat opiskella niin että haet rahaa työkkäriltä niin siihen olet liian nuori. Ne tuet on tarkoitettu yli 25-vuotiaille.
Mistä kaikki muut suomen nuoret rahoittaa opiskelunsa? Nekö KAIKKI käy kokopäivätöissä ja opiskelee? Siis kaikki jotka aloittaa opinnot alle 25-v?
Niinkö tosiaan mitä???
Muutenko pitää siis odottaa että täyttää noin paljon ja sitten vasta saa tukea.
Jo on aikoihin eletty. Onneksi itse opiskelin heti yo-kirjoitusten jälkeen 18-v silloin kun vielä oli opintotuki ja -laina!
Alle 25v saa pelkästään opintotuen. Jos olisit yli 25v niin sitten hyvällä lykyllä voisit saada työmarkkinatukea opintoihin ja jos työkkäri ei sitä myöntäisi niin sitten opintotuki. Ilman tukia et joudu opiskelemaan..
Tai siinäkin tilanteessa jos et saisi mitään opintotukea tai työmarkkinatukea niin toimeentulotukea sulle olisi pakko myöntää.
Kiitos vastauksista, soittelen Kelaan huomenna, lienee ongelmana oli ihan vaan sitten puhtaasti se, että soitin väärään paikkaan. Työkkäristä tosiaan sanottiin, etten ole oikeutettu mihinkään tukiin, mutta tarkoittivat sitten varmasti, etten ole oikeutettu heidän tukiinsa ja opintotuki on asia erikseen..?
Mä kävin jopa intin aikana melkein joka vapailla töissä, joten en ole eläessäni joutunut onnekseni vielä nostamaan yhtään mitään tukia tai lisiä mihinkään suuntaan. Tää Kelan/työkkärin kanssa asioiminen on siis mulle ihan uutta ja siksi olen tässä asiassa niin uivelo, mua kehotettiin selvittämään asiat työkkäristä joten soitin vaan sinne. No nyt tiedän paremmin! :)
Vierailija kirjoitti:
Mistä kaikki muut suomen nuoret rahoittaa opiskelunsa? Nekö KAIKKI käy kokopäivätöissä ja opiskelee? Siis kaikki jotka aloittaa opinnot alle 25-v?
Niinkö tosiaan mitä???
Muutenko pitää siis odottaa että täyttää noin paljon ja sitten vasta saa tukea.Jo on aikoihin eletty. Onneksi itse opiskelin heti yo-kirjoitusten jälkeen 18-v silloin kun vielä oli opintotuki ja -laina!
Ajattelin, että kun toisen asteen koulutus taidetaan usein käydä vielä kotona asuessa, niin siihen ei jostain syystä saisi tukia alle 25-vuotiaana.
Olet oikeutettu opintotukeen (opintoraha, asumislisä, opintolaina) aivan normaalisti.