Kuinka tukea syömishäiriöistä?
Kuinka voin tukea anoreksiaa sairastavaa aikuista siskoani? Hän on sairastanut anoreksiaa jo 13-vuotiaasta lähtien eikä ole vieläkään parantunut vaikka on ollut sairaalassa ja käy nytkin terapiassa.
Tähän mennessä en ole keksinyt mitää muuta tapaa kuin näyttää esimerkkiä syömällä normaalisti. Kun suku oli koolla, sisko suostui syömään viisi haarukallista kun hänen miehensä kannusti häntä jokaisen suupalan jälkeen. Tuli mieleen että pitäisiköhän minunkin alkaa kannustamaan? Nythän hän vain sotkee ruokaa lautasella minun seurassani kun käymme välillä syömässä ravintolassa.
Olen kokenut, että liika huomion kiinnittäminen syömishäiriöön ei ole hyväksi. Ehkä pitäisi sittenkin alkaa kohtelemaan siskoa syömishäiriöisenä?