Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MTV:n kysely: työttömyysturvan tiukunneksut saavat kansalta hyväksyntää

Vierailija
24.04.2016 |

http://m.iltalehti.fi/uutiset/2016042421464875_uu.shtml
Kansa on saanut tarpeeksi työttömistä pummeista. Aivan oikein että työttömien etuuksia leikataan. Kyllä kansa tietää.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyhmän kansan voi manipuloida aina millä tahansa syyllä. Yleensä vedotaan tunteisiin. Vihan tunteeseen vetoaminen on eräs yleisimmistä. Suurimmalla osalla ihmisistä älykkyysosamäärä ei ole ollenkaan riittävä tämän tunteen ylittämiseen ja suurin osa kansaa ei ajattele itsenäisesti. Sen sijaan ajattelu on tyyliä "Kyllä ne tietää, nehän on kouluja käyneet, joten minun ei tarvitse vaivata päätäni, vaan katson jääkiekkoa!" ,joten tälle tyhmemmälle kansan osalle voi syöttää vaikka minkälaista tarinaa ongelman aiheuttajasta, tällä kertaa työttömistä. Tyhmempi kansanosa ei edes ymmärrä, että sitä huijataan, koska se on liian tyhmä tajutakseen sen.

Poliitikkojen tärkein kohderyhmä, johon vedotaan mahdollisimman suuren äänisaaliin saamiseksi ja tekojen oikeuttamiseksi, on juurikin se keskimääräistä tyhmempi kansanosa. Koska se on tyhmempi, sille kelpaa myös yksinkertaiset syyt talousahdinkoon, ja syyllisten osoittaminen näihin syihin.

Vierailija
2/5 |
24.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kansa =1300 ihmistä, jossain missä lie verkkomediassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muista sitten että turha ulista miten paskaa työttömänä oleminen on kun itse joudut siihen tilanteeseen kun itse sitä työttömille halusit. Ja juujuu, tiedetään, AP ei koskaan tule olemaan työtön. Tosiasia kuitenkin on että sinulla tai kenelläkään muulla ei ole kristallipalloa josta näkee tulevaisuuden, mikään ei ole varmaa. Jos et muiden hyvinvoinnnista välitä niin välittäisit edes omastasi, mahdollisesti ammut itseäsi jalkaan kun noin hanakasti haluat pahaa muille, voit itse joskus olla yksi heistä.

Vierailija
4/5 |
24.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kysyttiinkö siinä muuta kuin että hyväksyn/en hyväksy vai pitikö vastaajan jotenkin ymmärtää, mistä on kyse?

Vierailija
5/5 |
24.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä "uutinen" jatkaa sitä muidenkin medioiden linjaa, jossa hallituksen (lue: EK:n) aloitteesta pyritään saamaan aikaan riitaa kansalaisten välille. Tarkoituksena on ajaa valtion rooli pienemmäkis kaikkien asioiden suhteen, mikä tuokin sitten omat ongelmansa.

Tilastokesuksen mukaan jopa keskiluokan tuloista kolmannes tulee tulonsiirroista.

Huvittavinta tuossa on, että viimeisin hallituksen ukaasi työttömille, siis se, että tulee ottaa vastaan työ, vaikka siitä saatava pakka olisi pienempi kuin työttömyyskorvaus, on vain alkusoittoa.

Alkusoittoa sille, että pian työnantajat alkavat vaihtaa nykyiset palkollisensa näihin halpatyöntekijöihin.

Miten ihmiset voivat olla noin tyhmiä? Miten ei osata nähdä oikeita tarkoituksia? Miksi ihmiset sahaavat omaa oksaansa ja ihan täysillä? Miksi halukkaasti astutaan ansaan?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän yhdeksän