Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Umpilisäkkeen tulehduksesta kokemuksia!

Yääähh
22.04.2016 |

Kaipaisin kokemuksia teiltä, jotka ovat sairastuneet umpilisäkkeen tulehdukseen! Millaisia oireita, miten pian ilmeni ymym.?

Olen lähdössä ulkomaille reissuun ja eilen tuli yhtäkkiä oikealle alavatsalle pistävä kipu. Kipu on alavatsan ja taipeen välissä suunnilleen enimmäkseen. Olo on muuten hyvä, lämpö 36,8.

Eilen päivystyksessä käydessäni tulehdusarvot olivat normaalit ja virtsatesti normaali. Minulla ollut välillä myös sukkapuikkomaisia kipuja alapäässä ja alavatsalla, joten olen miettinyt myös endometrioosin mahdollisuutta.. Gynellä käydessäni kaikki oli kunnossa ja papa normaali joku aika sitten.

Nouseeko tulehdusarvot edes hieman, jos tulehdus on alkamaisillaan? Kykenin eilen treenaamaan normaalisti ja välillä kipu hälvenee (eniten tunnen sen kun seuraan sitä). Vatsalihakset ovat kans kipeänä tällä hetkellä, joten elättelen toivoa siitä, ettei tämä nyt olisi umppari..

Kertokaa kiltit mitä pirua tämä on!?!

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olisi umppari, lääkäri olisi tunnustelemalla varmasti löytänyt klassisen erittäin kipeän paikan umpilisäkkeen kohdalta. Tuskin on sinun kohdallasi sitä. Endometrioosi, munasarjakysta tms vaikuttaa todennäköisemmältä. 

Itse kyllä aikoinaan sairastin umpilisäketulehduksen ulkomailla, Etelä-Amerikassa. Oli hyvä että sairastuin siellä, koska en joutunut leikkaukseen vaan sain vain kovat antibiootit. Sillä se meni eikä ole takaisin tullut. Ja nyt vasta viime vuonna tuli Suomessakin tutkimus, että useimpia niistä ei tarvisi leikata, vaan menisi antibiooteilla... Olivat Perussa aikojaan edellä kymmenisen vuotta sitten ;)

Vierailija
2/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap: Kävin vain sairaanhoitajan juttusilla.. Eivät nähneet tarpeelliseksi lääkäriä ilmeisesti kun yöpäivystys oli jo käynnissä. Minäkin kuullut, että antibiootit nykyään suositeltavampi hoitomuoto..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muita?

Vierailija
4/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

^

Vierailija
5/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla alkoi kipu maanantaina, jolloin kävin päivystyksessä. Kaikki veriarvot normaalit ja ei kuumetta, joten lähetettiin takas kotiin. Kipu siitä paheni pahenemistaan ja vasta torstaina nousi kuume, joten menin uudestaan. Silloin olikin tulehdusarvot yli 400. Eli jos on umpparista kyse, niin seuraile pari päivää. Jos kipu pahenee ja nousee kuume, uudestaan lääkäriin. Mulla umppari tosin ehti puhjetakin jo tossa välissä, ja se pahensi tulehdusarvoja + kuumetta.

Vierailija
6/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Umpparissa kipu ei ole sukkapuikkomainen vaan kestää ja kestää ja kestää. Painelemalla aristaa huomattavan paljon. Tulehdusarvot on koholla hyvin pian alun jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kärsin kipuja 1,5 vuotta, kunnes leikattiin.  Yhtenä iltana sydän hakkasi ja kipu oli sellainen että soitin hätänumeroon.  Märkää löytyi vatsaontelosta.

Vierailija
8/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella ikävä kipu toispuoleisesti. Itsekään en alkuun ymmärtänyt ollenkaan, että kyseessä oli umpisuoli. Kipu koveni pikkuhiljaa ja sitten alkoi myös pahoinvointi ja oksentelu. Lopulta olo oli niin tuskainen, että piti kutsua lääkäri, joka sitten ymmärsikin heti mistä kyse kun itse en urpona tajunnut. Sitten mentiinkin ambulanssilla sairaalaan ja pikaisesti leikkaukseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap: Mulla kipu pysynyt aikalailla nyt pari päivää samana.. välillä tuntuu vähemmän ja välillä taas tuntuu pistos. Nyt tuli hieman etova olo autossa (voi olla pientä matkapahoinvointiakin).

Uskaltaako tässä matkallekaan lähteä u.u

Vierailija
10/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

^

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovulaatio?

Vierailija
12/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Umpilisäkkeentulehduksessa CRP on yleensä normaali, valkosolujen määrä saattaa olla hivenen koholla. Diagnoosia ei tehdä labrakokeiden vaan lääkärin kliinisen tutkimuksen perusteella. Hoitajat eivät näitä asioita osaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
22.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Akuutti umpilisäketulehdus

Umpilisäketulehduksen (appendisiitin) perusdiagnoosi on kliininen.

Normaalisti tulehdus kehittyy 1–2 vrk:n kuluessa.

Nopeassa taudinkehityksessä CRP ei ehdi aina kohota.

Tietokonetomografiaa käytetään diagnoosin varmennukseen epäselvissä tilanteissa.

Tulehtuneen umpilisäkkeen poisto on edelleen hoidon kulmakivi.

Esiintyvyys

Umpilisäketulehdus on yleisin 10–30 v:n iässä, mutta sitä tavataan kaikissa ikäryhmissä. Sen esiintyvyys on laskussa 1.

Etiologiana on yleensä umpilisäkkeen luumenin ahtautuminen/tukkeutuminen.

Oikea diagnosointi on erityisen tärkeää lapsilla ja vanhuksilla.

Umpilisäkkeen poisto on yksi tavallisimmista päivystysleikkauksista (n. 10 000 leikkausta/v).

Oireet ja löydökset

Tyypillisessä taudinkuvassa kipu siirtyy ylävatsalta oikealle alavatsalle McBurneyn pisteeseen (kuva 1).

Potilas on kuumeileva, usein pahoinvoiva, oksenteleva ja selvästi sairas.

Tutkittaessa todetaan palpaatioarkuus oikealla alavatsalla.

Takaisinponnahdus- ja tärinäarkuus

Vatsakalvon ärtyessä ilmaantuu tunnustellen havaittava lihasjännitys (défence).

Umpilisäkkeen puhjetessa tilanne komplisoituu ja kehittyy joko ympäristökudosten rajaama periappendikulaarinen absessi tai peritoniitti, vatsakalvotulehdus.

Alkuvaiheessa vatsakalvo tulehtuu paikallisesti, mutta ellei elimistö kykene rajaamaan tulehdusta, kehittyy yleinen vatsakalvotulehdus.

Tällöin vatsan jännittyneisyys lisääntyy, suoliäänet vaimenevat ja yleistila heikkenee.

Umpilisäkkeen sijainti voi vaihdella (kuva 1).

Raskauden edetessä kasvava kohtu työntää umpisuolta ja vastaavasti umpilisäkettä ylöspäin, jolloin kipu siirtyy ylöspäin ja lateraalisemmaksi.

Retrokekaalisen umpilisäketulehduksen kipu tuntuu tavanomaista ylempänä ja enemmän selän puolella, jolloin umpisuolen takana olevan psoas-lihaksen jännitys aiheuttaa kipuaistimuksen.

Lantioon suuntautuvan umpilisäkkeen tulehtuessa somaattinen kipu tuntuu McBurneyn pistettä alempana lantion yläosassa, jolloin obturator-lihaksen jännitys (oikean lonkan fleksio ja sisärotaatio) voi provosoida kivun esiin.

Diagnostiikka

Tyypillisen umpilisäketulehduksen diagnoosi perustuu kliiniseen kuvaan ja infektioparametrien (CRP ja leukosyytit) B nousuun.

Nopeasti kehittyvässä appendisiitissa infektioparametrien pitoisuudet eivät aina ehdi suurentua.

Pitkittyneen gastroenteriitin aiheuttaessa umpilisäkkeen turpoamisen voi umpilisäketulehdus kehittyä viivästyneenä, muutama päivä ripulitaudin jälkeen.

Kaikututkimus ja tietokonetomografia ovat hyödyllisiä, jos taudinkuva on pitkittynyt tai kun diagnoosi on viivästynyt B.

Oikealla alavatsalla voidaan todeta nestekertymää umpilisäkkeen puhkeamisen merkkinä tai jo kehittynyt absessi.

Hoito

Hoito on pääsääntöisesti operatiivinen.

Jos tietokonetomografiassa on löydöksenä umpilisäkkeen fekaliitti tai nestettä umpilisäkkeen ympärillä, on leikkaushoito yleensä aiheellinen.

Lisääntyvästi käytetään tähystysleikkausmenetelmää A, josta hyötyvät etenkin nuoret naiset.

Naisilla erotusdiagnostiikka helpottuu vatsaontelon tähystyksen avulla.

Leikkauksissa käytetään mikrobilääkeprofylaksia A, yleensä metronidatsoli 1 g i.v.

Pelkkä mikrobilääkehoito voi olla hoitovaihtoehto lieväoireisilla potilailla.

Peritoniitin hoidossa keskeistä on vatsaontelon puhdistus, antimikrobisen hoidon suuntaaminen bakteriologisten näytteiden perusteella ja hyvä yleistilan hoito.

Periappendikulaarisen absessin jo kehityttyä hoito on konservatiivinen.

Tällöin valitaan laajakirjoinen gram-negatiivisiin aerobisiin ja anaerobisiin bakteereihin tehoava mikrobilääke.

Tarvittaessa ultraääni-/tietokonetomografiaohjatut punktiot

Umpilisäkkeen poisto onnistuneen konservatiivisen hoidon jälkeen vain harkinnan mukaisesti

Vierailija
14/14 |
10.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

When I had appendicitis, the pain started suddenly and kept getting worse, especially on the right side when I moved or coughed. My fever also went up a bit. Everyones case is different though, so keep an eye on how it changes!

https://chiikawa-puzzle.io/

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yksi