Laitoinko siman liian aikaisin tulemaan?
Laitoin siman juuri tekeytymään ja nyt luinkin, että se on huoneenlämmössä jo kolmen pvän päästä valmista ja kylmässä 7 pvää. Kisäksi luki, että juotava viikon sisällä valmistumisesta.
Kommentit (9)
Laita aina lisää sokeria, kun tuntuu että käyminen loppuu.
Saahan sitä tempoa vaikka heti tekemisen jälkeen. Kysymys on vain siitä paljonko siinä on kuplimista seassa. Jos Vapuksi tähtäät niin vähän aikainen ehkä. 5pv itellä riittäny, 1pv lämpimässä ja sitten pulloihin viileään.
Luuletko, että on juotavaa vielä vappuna?
Voi olla jo aika räyhäkästä Vappuna, mutta mitä se haittaa? Ainoa vaara että jos laitoit lasipulloon niin voi poksahtaa rikki.
Siihen tulee enemmän prosentteja jos antaa käydä noin pitkään :D Itsekin laitoin viime vuonna simat tulemaan pari viikkoa ennen vappua ja oikein hyvää oli eikä tullut maha kipeäksi keneltäkään joka sitä maistoi. Annoin käydä viikon huoneenlämmössä ja viikon jääkaapissa. Sokeria pitää lisäillä sillointällöin ettei käyminen lopu ja simasta tule kitkerää. Ei tuostakaan simasta känniin tullut että olisi pitänyt joko olla enemmän hiivaa tai sokeria tai antaa käydä vielä pidempään... Tänä vuonna ajattelin vain sekoittaa valkoviiniä kaupan simaan.
Vierailija kirjoitti:
Voi olla jo aika räyhäkästä Vappuna, mutta mitä se haittaa? Ainoa vaara että jos laitoit lasipulloon niin voi poksahtaa rikki.
Ei poksahda jos aukoo pulloja parin päivän välein että pahimmat höyryt tulee ulos :)
Jos laitoit lasipulloon niin suosittelen pitämään ne pullot kaukana kaikesta elollisesta silloin vappuna.
Kuinka pitkää sima säilyy?