Missä vaiheessa äidit palaavat yleensä töihin
Kun joillain tutuilla on monta lasta ja aika vanhijakin jo 6- 7 vuotiaita, eikä äidit ole olleet töissä ollenkaan.
Eikö kuitenkin ala joskus tuntua kotona siltä, että nyt olisi kiva mennä töihin kuin vain koko ajan kotona. Riittääkö ne tuetkaan noin pitkään?
Kommentit (6)
Jaa-a... Monella on varmaan syynä se ettei ole töitä.
Mä olen mielelläni käynyt lasten välissä töissä, ja se on toiminut hyvin kun mieskin on halunnut olla pitkään kotona. Olen palannut töihin kun lapset ovat olleet 12-18 kk ja mies on jäänyt kotiin n. vuodeksi. Olen sitten ollut jokaisen kanssa vielä myöhemmin 4-6kk pätkän. Tietty onnekasta, että töitä on ollut molemmilla.
Jokainen aikuinen ihminen ja perhe tekee ne omat ratkaisunsa. Jos lapsia on monta, on minun mielestäni aivan ideaalia että äiti on kotona. Arki-ilta vaan on kovin lyhyt kovin monen lapsen tarpeiden huomioimiseen. Jos äitiä olisi kiinnostanut sinne töihin lähteä, oletan että hän olisi tehnyt sitten vähemmän lapsia.
Itse koen kaikkien kannalta huonoimmaksi vaihtoehdoksi tän, että äiti palaa lasten välissä töihin, tulee heti uudelleen raskaaksi ja viettää raskausajan vähän kuin päivähoidossa töissä, sekoittaa pakkaa entisen ja uuden sijaisen välillä, delegoi muille kaikki fyysisesti raskaat hommat ja jää sitten yllätyssaikulle tämän tästä.
Eiköhän näitä tilanteita ole aika erilaisia. Meillä on lapset +3v saakka kotihoidossa. Vuorotellen on puolison kanssa hoidettu, eka vuoronvaihto ollut siinä kohtaa kun vauva ollut 6kk. Meillä kaksi lasta 5.5v ikäerolla.
Kaksi lasta, molemmat meni hoitoon noin vuoden iässä. Aluksi perhepäivähoitajalle, paljon myöhemmin yhdessä pieneen yksityiseen tarhaan. Taaperovaiheessa pystyin hieman lyhentämään päivääni, ja kun hoitopaikka, koti ja työ olivat hyvin vierekkäin eivät olleet n. 7 tuntia pidempiä päiviä hoidossa. Tasapainoisia aikuisia noista on kasvanut ja itse olen edennyt uralla siinä kuin lapsettomatkin.
Mä olen mennyt töihin kun lapsi on ollut 1v4kk - 2v ikäinen, kolme lasta. Eli olen ollut töissä lasten hankinnan väleissäkin.