Minkälaista aluetta Pansio/Perno Turussa?
Kommentit (11)
En muuttaisi sinne mistään hinnasta. En varsinkaan perheen kanssa.
Siellä näkyy ehkä parhaiten Turussa se, miten hyvinvointiyhteiskuntamme on romahtanut tällä vuosituhannella.
Kaikki vastaajat näemmä asuu siellä itse😊 Eiks voi jättää silloin vastaamatta, jollei oikeesti omakohtaista kokemusta ole?
Pansiossa asuin puoli vuotta. Se riitti. Kovin outoa sakkia ainakin siinä S-marketin seutuvilla. Syrjääntyneitä/narkkeja/mielenterveysongelmaisia. En muuttaisi sinne edes yksin saati sitten lasten kanssa. En tiedä millaista väkeä omakotitaloalueella asuu. Itse asuin Saton vuokratalossa.
En muuttais lasten kanssa. Vok näkyy katukuvassa vahvasti.
Monikulttuurista seutua on.
On ollut huonon maineessa jo pari vuosikymmentä.
Kuitenkin omat hyvät paikkansa sielläkin on. Tuttavapehe asuu Pernossa ja on viihtynyt.
En kyllä itse muuttaisi.
t: turkulainen
Porvariseutua, tosi paljon Kokoomuksen äänestäjiä! Kallista on aijai. Muuta ihmeessä (lapsiparat!)
Vierailija kirjoitti:
En muuttais lasten kanssa. Vok näkyy katukuvassa vahvasti.
No jaa. Nyt näkyy kun tuli sakkia hulluna. Lie kuinka pysyvää. Aina siellä on ollut vok, eikä ole koskaan näkynyt katukuvassa. Sen sijaan paljon itäeurooppalaisia. Siellä on kivoja rauhallisia alueita, joissa asuu paljon ns. alkuperäiskansaa. Vois olla ok asua yksinään, mut lasten kanssa en vois harkitakaan. Kauan asunut siellä ja edelleen tunnen paljon tavallisia tallaajia, jotka siellä asuu.
-3-
Paljon kaupungin pahamaineisia vuokraasuntokolosseja (siis ehkä Turun pahimmat vuokra-asuntoslummit), vastaanottokeskus (vai onko se hätämajoitus?), monikulttuurista ja sosioekonomisesti heikkoa aluetta.
En muuttaisi. Jos muuttaisin rauhallisempaan osaan pernoa, laittaisin lapseni kuitenkin muualle kuin lähikouluun.
Kamalaa seutua!